Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Asidik Kayaç Drenajı - Modifiye Asit Bazlı Hesaplama Testi

Asit maden dranajı veya asidik maden drenajı, kimyasal ve biyokimyasal oluşum süreçlerinden geçer. Genelde piril gibi tetikleyici bir sülfürlü mineral, su ve havadaki oksijenin etkisi ile oksidasyona uğrar ve tepkime ürünü olarak sülfürik asit meydana getirir. Bu şekilde ortamda bulunan suların pH değeri düşer ve asidik karakter kazanır. Bütün bu sürece kısaca asidik kayaç drenajı denmektedir.

Asidik Kayaç Drenajı - Modifiye Asit Bazlı Hesaplama Testi

Asidik kayaç drenajı, özellikle nehir ve göllerin ekosistemleri üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Bu suları kullanan bitki ve hayvan türlerinde besin zincirinin yıkılmasına neden olabilir, hatta sudaki yaşamı tamamen yok edebilir. Bu durumun üstesinden gelebilmek için asidik kayaç drenajı problemi ile etkin şekilde mücadele etmek gerekmektedir. Bunun için de iyi bir çevre yönetimi uygulanmalıdır. Bu mücadelede önemli faktör, tehlikenin doğru belirlenmesi ve uygun yöntemlerle probleme yaklaşılmasıdır.

Modifiye asit bazlı hesaplama testleri sırasında, açığa çıkacak farklı kayaç tiplerinin asit üretme ve nötrleştirme yetenekleri ile metallerin ve kirleticilerin potansiyellerinin ne olduğu ve hangi durumlarda problem yaratacağı ortaya konmaktadır.

Genel olarak bu testlerde, toplam sülfür, sülfat sülfür ve sülfat konsantrasyon miktarı, bunların oksidasyonu ile ilgili potansiyel asit üretimi miktarı ve kayacın nötralizasyon potansiyeli tespit edilmektedir.

Akredite olmuş laboratuvarlar tarafından su ölçüm, test ve analizleri yapılırken, işletmelerin doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini sağlaması açısından kendilerini kanıtlamalarına destek olunmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız tarafından asidik kayaç drenajı araştırmaları çerçevesinde modifiye asit bazlı hesaplama testi hizmetleri verilmektedir. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Modifiye asit bazlı hesaplama testi hizmetleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.