Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Kontamine Arazi Araştırmaları - Kazılmış Zemin Yönetimi

İnşaat mühendisliğinde, üst yapı yüklerini zemine mümkün olan en yüksek güvenlik ile aktarılmasını sağlayacak temel sistemlerinin tespit edilmesi, bunların analiz edilmesi, temel kazı çalışmalarının yapılması ve bütün bu tasarımların uygulanması yönünde yapılan çalışmalar önemli bir yer tutmaktadır.

Kontamine Arazi Araştırmaları - Kazılmış Zemin Yönetimi

Zeminin en temel özelliği, çok fazlı yapısı ve plastik şekil değiştirme kabiliyetidir. Plastik şekil değiştirmeler, temel tasarımı çalışmalarında en fazla yapının oturması şeklinde önem kazanır.

Zemin, sıvı, gaz ve katı fazlı ve daneli yapıda bir mühendislik malzemesidir. Dane boyutları değişkendir. Bir kısmı elektron mikroskopu ile görülebilen kil danelerdir. Bir kısmı ise iri çakıl ve bloklar şeklindedir. Daneler arasında yer alan boşluklarda genel olarak sıvı veya gaz bulunur.

Zemin türleri dane büyüklüklerine göre belirlenir ve kil, silt, kum, çakıl ve blok olarak adlandırılır. Genelde arazide zemin tabakaları farklı oranlarda birbirine karışmış halde bulunur. Örneğin killi kum veya siltli killi çakıl gibi. Tamamen homojen zemin tabakalarına çok az rastlanır.

Kazılmış zemin yönetimi çalışmalarında jeoteknik açıdan temel özellikleri şu iki ana unsur belirler:

  • Taşıma kapasitesi belirli bir güvenlik faktörü ile hesaplanır
  • Üst yapı yükleri altında gerçekleşecek oturmalar, yapıya zarar vermeyecek değerlerde tutulur

İnşaat mühendisliği çalışmalarında, kazılmış zeminin ortaya çıkardığı molozların doğru hesaplanması, yönetilmesi ve yok edilmesi önemlidir. Eğer bu arazi daha önce sanayi amaçlı olarak bir işletme tarafından kullanılmışsa, kontamine ihtimali yüksektir ve oldukça karmaşık işlemler gerektirir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından kontamine arazi araştırmaları çerçevesinde kazılmış zemin yönetimi çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca kazılmış zemin yönetimi çalışmaları yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.