Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Geçirgenlik Testleri

Jeoteknik mühendisliğinde geçirgenlik çok önemli bir konudur. Geçirgenlik değeri, suya doygun toprak katmanlarında yük altında oturma miktarını etkiler. Örneğin toprak dolgu barajlar yapılırken, zeminin geçirgenlik değeri çok büyük önemli bir parametredir. Zeminlerin geçirgenliği, şevlerin ve dayanma yapılarının stabilitesini de etkilemektedir.

Geçirgenlik Testleri

Toprak katmanlarının geçirgenlik miktarının bilinmesi, yeraltından veya toprak dolgu barajdan sızan su miktarını tespit etmek, kazı sırasında yeraltı sularının uzaklaştırılmasında yaşanan problemleri çözmek veya dayanma yapıları ve zemin yapılarının stabilite hesaplamalarında sızıntı kuvvetlerini hesaplamak için önemli olmaktadır.

Gevşek zeminlerde geçirkenlik kolay olurken sıkı zeminlerde güçtür. Bu nedenle gevşek zeminlerin geçirgenliği yüksek, sıkı zeminlerin geçirgenliği düşüktür. Kısaca geçirkenlik, zemindeki toprak katmanlarının yeraltı sularını geçirebilme özelliğinin ölçüsü olmaktadır.

Dolayısıyla geçirgenliği veya geçirimliliği etkileyen unsurlar şunlardır: toprak katmanlarının dane yapısı, dane boyutları, dane dağılımı, boşluk oranı, toprak katmanlarının suya doygunluk derecesi ve yeraltı suyunun yoğunluk veya vizkozite gibi özellikleri.

Jeolojik anlamda su içeren geçirimli toprak katmanlarına akifer denmektedir. Serbest ve basınçlı olmak üzere iki türlü akifer bulunmaktadır. Serbest akifer, doygun bölgenin üst sınırındadır ve atmosfer basıncındadır. Basınçlı akifer ise üstten geçirimsiz bir tabaka ile sınırlanmıştır ve buradaki basınç, atmosfer basıncından daha büyüktür.

Büyük projelerde zeminin geçirgenliği, arazide yapılan pompalama ve sondaj kuyusu testleri ile tespit edilmektedir.

Akredite olmuş laboratuvarlar tarafından su ölçüm, test ve analizleri yapılırken, işletmelerin doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini sağlaması açısından kendilerini kanıtlamalarına destek olunmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız tarafından geçirgenlik testleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Geçirgenlik testleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.