Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Radyoaktif Atıklar

Nükleer reaktörlerde, sanayide ve tıp alanında kullanılan nükleer maddeler, bu kullanım sonucunda radyoaktif atıklar oluşturmaktadır. Ne şekilde oluşursa oluşsun her türlü radyoaktif atıkların, güvenli yollardan, ekonomik şekilde ve insanlara ve doğal çevreye zarar vermemek koşulu ile yönetilmesi gerekmektedir.

Laboratuvar Özel Analizleri - Radyoaktif Atıklar

Radyoaktif atıklar, içerdikleri radyoaktif maddelerin miktarına ve radyoaktif kaldıkları süreler dikkate alınarak sınıflandırılmaktadır. Bu şekilde hem atık düzenleme yöntemleri ve depolama imkanları hem de taşınma koşulları kolaylaşmış olmaktadır. Bu sınıflandırılma ülkeler arasında farklı olsa bile, genel olarak radyoaktif atıklar düşük, orta ve yüksek seviyeli atıklar olarak sınıflandırılmaktadır.

Düşük seviyeli atıklar bazı malzemelerin az miktarda kısa ömürlü radyoaktivite ile teması ile oluşur. Nükleer güç santralleri hizmetten çıkarılırken oluşan birçok atık düşük seviyelidir. Orta seviyeli atıklar, kısa veya uzun süreli radyasyon yayar ve korunmak için zırh gerekir. Kullanılmış nükleer yakıtlar yeniden işlenirken içinde çözülmeyen metal kısımlar bulunan atıklar bu gruba girer. Yüksek seviyeli atıklar ise, füzyon reaksiyonu sırasında ortaya çıkan ve yüksek derecede radyoaktif içeren atıklardır.

Radyoaktif atıkların işlenmesi ve taşınması sırasında radyoaktivite seviyeleri çok önemli bir faktördür. Ama atıkların depolanması için, radyoaktif izotopların yarı ömürleri ile belirlenen izole olarak saklanacak zamanın uzunluğu da önemlidir. Yüksek seviyeli atıklarda bulunan bazı uzun ömürlü izotoplar için binlerce yıl sürecek izolasyon gerekir.

İşletmeler mümkün olduğu ölçüde atık üretmemek, üretiyorsa da en düşük miktarda üretmek için çaba göstermek zorundadır. İnsan sağlığı ve doğal çevrenin korunması açısından bu çok önemlidir. Laboratuvarımız, laboratuvar özel analizleri çerçevesinde radyoaktif atık testi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Radyoaktif atık testi hizmetleri yanında laboratuvarımız, atık ve ürün güvenliğine yönelik başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.