Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Atık Deposu Yönetimi Araştırmaları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Atık Yönetimi Yönetmeliği, atıkların, oluşmasından yok edilmesine kadar insan sağlığına ve doğal çevreye zarar vermeden yönetilmesi yönündeki esasları düzenlemektedir. Ayı zamanda bu yönetmelik, oluşan atık miktarının düşürülmesi, atıkların yeniden kullanılması, geri dönüşümünün ve geri kazanımının sağlanması ve doğal kaynakların daha az kullanılmasına yönelik esasları da kapsamaktadır.

Atık Deposu Yönetimi Araştırmaları

Tehlikeli atıklar başta olmak üzere her türlü atıkların yönetimini sağlamak üzere genel çerçeve ve yükümlülükler söz konusu yönetmelikte yer almaktadır.

Ayda bin kilogramdan daha fazla tehlikeli atık üreten işletmeler, tehlikeli atıklarını geçici olarak depoladığı alanlar ve konteynerler için ilgili resmi kuruluştan izin almak zorundadır. Daha az tehlikeli atık üreten işletmeler için izin alınması gerekmiyor. Geçici depolama alanı değişecekse alınan izninin yenilenmesi gerekiyor. Atık miktarı ne olursa olsun, işletmelerin geçici depolama alanlarına yönelik bilgileri Endüstriyel Atık Yönetim Planı’nda göstermesi gerekiyor. Tehlikeli atıkların geçici depolama alanında tutulma süresi en fazla 180 gün, tehlikesiz atıkların geçici depolama alanında tutulması süresi en fazla 1 yıldır. Bu süre dolmadan önce atıkların lisanslı atık depolarına gönderilmesi gerekiyor.

Bu yasal düzenlemelere uygun hareket edebilmek için işletmelerin atık depolarını dayanıklı malzemelerle inşa etmeleri, yeterli havalandırma ve kanalizasyon bağlantısı kurmaları, çevredeki toprağa ve sulara sızıntıları önlemeleri ve atık deposu tasarımında çevresel risk analizi yapmaları gerekmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından kontamine arazi araştırmaları çerçevesinde atık deposu yönetimi araştırmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca atık deposu yönetimi araştırmaları yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.