Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Asidik Kayaç Drenajı - EPA 1312 Sentetik Çöktürme Liç İşlemi

EPA (Environmental Protection Agency, Çevre Koruma Ajansı) tarafından yayınlanan EPA 1312 sentetik çöktürme liç işlemi (SPLP), toprakta, sıvılarda ve atıklarda bulunan organik ve inorganik mobiliteyi tespit etmek üzere tasarlanmıştır. Bu test yönteminin ana amacı, asit yağmurlarının neden olduğu asitli ortamlarda bulunan atık maddelerde, inorganik fazların mobilitesini araştırmaktır.

Asidik Kayaç Drenajı - EPA 1312 Sentetik Çöktürme Liç İşlemi

Asidik kayaç drenajı ile, oluşan kayaç sularının içeriğindeki minerallerin tespit edilmesi, doğal kaynakların korunması ve verimli kullanılması bakımından çok önemlidir. Bu yüzden kayaçlardan alınan su örneklerine kimyasal çöktürme liç işlemi uygulanarak, özellikle asit yağmurlarının neden olduğu asidik kayaç drenaj özellikleri ve bu ortamlardaki atık maddelerde bulunan inorganik fazların mobilitesi tespit edilmektedir. Bu şekilde asidik atık çözeltilerde, düşük pH değerlerinde aşamalı metal ayrımı yapılmakta, ardından hidroksit çöktürme işlemiyle atık su deşarj seviyelerinin altına çekilmektedir.

Kayaçların asit üretme veya nötrleştirme potansiyellerini tespit etmek için yapılan testlerden biri olan EPS 1312 yöntemi, kayaların, cevherlerin ve cevher artıklarının mineralojik karakterini tam olarak ortaya koymaktadır. Bu testler ile, asit üreten veya asit nötrleştiren minerallerin miktarı hesaplanmaktadır. Bu minerallerin kayaç içindeki oranları ve sıkışmış veya serbest karakteristikleri belirlenmektedir.

Akredite olmuş laboratuvarlar tarafından su ölçüm, test ve analizleri yapılırken, işletmelerin doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini sağlaması açısından kendilerini kanıtlamalarına destek olunmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız tarafından asidik kayaç drenajı araştırmaları çerçevesinde EPA 1312 sentetik çöktürme liç işlemi hizmetleri verilmektedir. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

EPA 1312 sentetik çöktürme liç işlemi hizmetleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.