Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Hidrokarbon Parmak İzi

Çeşitli ihmaller ve kazalar yüzünden ham petrol ve rafinasyon ürünleri ile oluşan deniz ve kara ekosistemindeki kirlilikler, son yıllarda biyomarker verilerle daha yakından araştırılmaktadır. Bu yöntemde kaynağa ait izler takip edilmekte ve buna neden olan petrol tankeri, gemi, tekne ve benzeri kaynaklar ortaya çıkartılmaktadır.

Laboratuvar Özel Analizleri - Hidrokarbon Parmak İzi

Hidrokarbon parmak izi yöntemi gibi gelişmiş ayrıntılı aletsel yöntemlere günümüzde daha çok baş vurulmaktadır. Biyomarkerler, yaşayan organizmalardan oluşan karmaşık bileşenlerden meydana gelmektedir. Bu bileşenler, birincil organizmalarda orjinal karbon iskeletlerinin tamamını veya büyük bir kısmını kapsamaktadır.

Biyomarkerlerin kimyasal parmak izi, sızıntı ham petrol veya petro kimyasal maddelerin (rafineri ürünlerinin) kaynağını tespit ederken, bunları ayırdederek ve karşılaştırarak, bozunma sürecini ve aşamasını izleme ve değerlendirme bakımından çok önemli ipuçları vermektedir.

Denizlerdeki veya topraktaki kirlilik kaynağı tam olarak bilinmiyorsa veya geleneksel yöntemler ile tespit edilemiyorsa, bu sızıntıların kimyasal özellikleri incelenerek, bilimsel veriler ile kaynak tespit edilmektedir. Bu yöntem petrol sızıntılarına ait kimyasal bileşim özelliklerinin parmak izi olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntemde kara veya denize sızan veya çevreyi kirleten ham petrol veya türev ürünlerin, özellikle biyomarker denilen özel moleküller esas alınarak karşılaştırması yapılır. Yani, biyomarker verileri, kaynağın tanımlanmasında ve kaynak ve diğer şüpheli sızıntılar arasındaki farklılıkların tespit edilmesinde çok önemli rol oynar.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından laboratuvar özel analizleri çerçevesinde hidrokarbon parmak izi analizleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca hidrokarbon parmak izi analizleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.