Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Atıksu Arıtma Çalışmaları

Atıksu arıtma işlemleri, kullanım sonrasında oluşan atıksuların boşaltıldıkları alıcı ortamın kimyasal, fiziksel, bakteriyolojik ve ekolojik özelliklerini bozmaması için uygulanan bir takım süreçleri kapsamaktadır. Atıksuların içinde bulunan kirleticilerin uzaklaştırılması için, atıksuların niteliklerine uygun birincil, ikincil ve ileri arıtma yöntemleri kullanılmaktadır. Birincil arıtma yöntemi fiziksel artırma işlemlerini içermektedir. Bu yöntemde yüzen ve çöken katı maddeler atıksulardan uzaklaştırılmaktadır. İkincil arıtma yönteminde, organik maddelerin ozaklaştırılması için bir takım biyolojik ve kimyasal artırma işlemlerini içermektedir. İleri arıtma yönteminde ise bu işlemlere ilave olarak, atıksularda kalan başka kirleticiler uzaklaştırılmaktadır.

Atıksu Arıtma Çalışmaları

Atıksu arıtma çalışmalarının esaslarını düzenleyen birçok yasal düzenleme çıkarılmıştır. İnsan sağlığının ve doğal çevrenin korunması bakımından işletmeler bu düzenlemelere uymak zorundadır.

Atıksularda bulunan kirleticileri uzaklaştırmak için başvurulan birçok atıksu arıtma işlemi bulunmaktadır. Örneğin, askıda katı maddeleri uzaklaştırmak için çöktürme, yüzdürme, filtreleme, koagülasyon ve fiziko-kimyasal işlemler yapılmaktadır. Biyolojik olarak parçalanabilir organik maddeleri uzaklaştırmak için aktif çamur varyasyonları, biyofilm süreçleri, lagünler, anaerobik arıtma ve arazide arıtma işlemleri yapılmaktadır. Zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırmak için klorlama, ozon, ultraviyole, nitrifikasyon, olgunlaştırma havuzları ve iyon iyileştirme işlemleri yapılmaktadır. Ağır metalleri uzaklaştırmak için kimyasal çöktürme, iyon iyileştirme ve arazide arıtma işlemleri yapılmaktadır. Çözünmüş organik katı maddeleri uzaklaştırmak için iyon iyileştirme ve ters ozmoz işlemleri yapılmaktadır.

İşletmeler mümkün olduğu ölçüde atık üretmemek, üretiyorsa da en düşük miktarda üretmek için çaba göstermek zorundadır. İnsan sağlığı ve doğal çevrenin korunması açısından bu çok önemlidir. Laboratuvarımız bu çerçevede atıksu arıtma çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmalarda resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Atıksu arıtma çalışmaları yanında laboratuvarımız, atık ve ürün güvenliğine yönelik başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.