Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Asidik Kayaç Drenajı - Statik Net Asit Üretim Testi

Asidik maden drenajı, önemli bir su kirliliği problemidir. Bu kirlenmeye bilhassa içeriğinde demir sülfür mineralleri bulunan kömür, baz metal, uranyum ve değerli metal madenlerinde çok fazla rastlanır. Asidik maden drenajı oluşumuna neden olan başlıca faktörler, kayaç yığınları, açık ve kapalı maden işletmeleri, atık barajına terkedilen işlem artıkları ve pirit konsantresi stoklardır.

Asidik Kayaç Drenajı - Statik Net Asit Üretim Testi

Asidik maden drenajı, cevher mineralizasyonuna bağlı olarak yüksek oranda çözünmüş katı ve organik maddelerin eksikliği ile kendini gösterir. Bu durumda aşırı metal konsantrasyonu meydana gelir ve bu nedenle toksik özellik kazanır. Bu durum işletmelerin üretim süreçlerini de olumsuz etkiler.

Kayaçların statik net asit üretim testi, asidik kayaç drenajı potansiyelinin büyüklüğünü, sürekliliğini ve çevreye metal salınımlarının uzun dönemdeki etkilerini tespit etmek açısından önemlidir. Bu testlerin ilk adımında alınan kayaç örneklerinin kimyasal ve mineralojik analizleri yapılır ve fiziksel ve jeoteknik özellikleri tespit edilir. Bu arada sıvı ve katı örneklerde demir ve kültürleri oksitleyen bakterilerin varlığı ve miktarı da tespit edilir.

Asidik kayaç drenajının oluşumu sırasında rol oynayan faktörlere yönelik veriler elde edildikten sonra, drenaj potansiyelinin hangi boyutta olduğu ve etkileme gücü tespit edilir. Bu veriler ışığında, kirletici salımlarının kontrol altına alınması için kısa ve uzun vadeli önlemler belirlenmektedir.

Doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, laboratuvarımız tarafından asidik kayaç drenajı araştırmaları çerçevesinde statik net asit üretim testi hizmetleri verilmektedir. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Statik net asit üretim testi hizmetleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.