Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Jeoteknik Hizmetler - Koni Penetrasyon Testleri

Zemin özelliklerini tespit etmek konusunda başvurulan test yöntemlerinden biri koni penetrasyon testleridir.

Jeoteknik Hizmetler - Koni Penetrasyon Testleri

Bugün, jeoteknik mühendisliğinde, zemin kesitinin ve zemin özelliklerinin yerinde tespit edilmesini sağlayan yöntemler tercih edilmektedir. Sondaja dayalı zemin araştırmalarında uygulanan standart penetrasyon testlerinde sonuçları etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Tüp içine alınan ve bozulmamış toprak örneklerinin laboratuvar testlerinin yapılmasına kadar, doğal durumda kalamamaları yüzünden arazide yapılan testler daha çok rağbet görmektedir.

Koni penetrasyon testlerinde, insan müdahalesi olmadan sürekli ölçüm yapılmakta ve zemin profili, ayrıntılı ve gerçeğe çok yakın olarak elde edilmekktedir. Bu testler kısa süre içinde çok sayıda tekrarlanabildiği için, topraktan örnek almadan ve laboratuvar çalışmasına gerek kalmadan zemin parametreleri elde edilmektedir. Ayrıca testlerin yapılması ve sonuçların yorumlanması diğer yöntemlere göre daha kısa zamanda olmakta ve bu durum emek ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

İlk olarak 1920’lerde Hollanda’da kum zeminlerde kazık kapasitesini hesaplamak için başvurulan koni penetrasyon testleri, yumuşak ve gevşek küçük tanecikli zeminlerden çakıl boyutunda iri tanecikli zeminlere kadar birçok zemin özelliklerini yerinde belirlemek için kullanılmaktadır. Üstelik sağlıklı ve hata içermeyen bir arazi planı yapmak için hızlı sonuçlar vermektedir.

Koni penetrasyon testlerinin temel amacı, zemin profilini tanımlamak, zemin tabakalarının jeoteknik özelliklerini tespit etmek ve tasarıma yönelik parametreleri hızlıca elde etmektir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından jeoteknik hizmetler kapsamında koni penetrasyon testleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca koni penetrasyon testleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.