Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Dioksin ve Furanlar

Dioksinler, içeriğinde karbon, hidrojen, oksijen ve klor bulunan, renksiz ve kokusuz olan ve suda çözünmeyen kimyasal maddelerdir. Dioksinler ticari amaçla üretilmezler, genelde plastik maddeler üretilirken, içinde az oksijen bulunan ortamda yanma sırasında istenmeden açığa çıkarlar.

Laboratuvar Özel Analizleri - Dioksin ve Furanlar

Dioksinler dendiği zaman, özellikleri ve zehirleyici etkileri birbirleri ile ilişkili olan çok sayıda dioksin ve furan grubu maddeler anlaşılır. Bugüne kadar tespit edilen 75 dioksin, 135 furan ve 209 poliklorlu bifenil (PCB) çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında 29 tanesi en fazla zehirleyici etkiye sahip olan bileşiklerdir.

Dioksin, furan ve poliklorlu bifeniller, su, hava ve toprak ekosisteminde ve gıda zincirinde farklı şekillerde yer almaktadır. Dioksin ve furanların belli bir kullanım alanları yoktur. Başlıca doksin ve furan kaynakları şunlardır: atıkların yakılması, demirli ve demirsiz metal üretimi, elektrik üretimi ve ısınma, kireç, çimento, seramik, cam ve asfalt maddeleri üretimi, motorlu taşıtlar, kontrolsüz yanma prosesleri, kağıt, tekstil ve deri sektörü için kimyasalların üretimi, sigara dumanı, orman yangınları, volkanik patlamalar ve hayvan yemleri.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından laboratuvar özel analizleri çerçevesinde dioksin ve furan analizleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Bu analizlerde başvurulan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 1948-1 Sabit kaynak emisyonları - PCDDS/PCDFS’lerin kütle derişimlerinin tayini - Bölüm 1: Numune alma
  • TS EN 1948-2 ...  Bölüm 2: Ekstraksiyon ve temizleme
  • TS EN 1948-3 ... Bölüm 3: Tanımlama ve kantitatif tayin
  • European Psychiatric Association, EPA 23, 1613, 8280A, 8290 ve 428 metodları

Ayrıca dioksin ve furan analizleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.