Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Poliklorlu Bifeniller (PCB’ler)

Poliklorlu bifeniller ya da kısaca PCB’ler, endüstriyel amaçlarla üretilen, ancak doğada kalıcı oldukları kanıtlandığı için bugün birçok ülkede üretimi yasaklanan kimyasal bileşiklerdir. Yine de trafo, hidrolik pompa, boya, matbaa mürekkebi, pestisit, yanma önleyici kimyasallar ve elektrik izolasyon sıvılarının üretiminde kullanılmaya devam edilmektedir. Bu durum insan sağlığı ve doğal çevreyi tehdit etmektedir. PCB’ler, bilinen bütün kimyasal bileşikler arasında doğada en fazla parçalanmadan kalan ve kalıcı olabilen bileşiklerdir.

Laboratuvar Özel Analizleri - Poliklorlu Bifeniller (PCB’ler)

Poliklorlu bifeniller, kimyasal kararlılıkları yüzünden doğada ve canlı organizmalarda birikebilmektedir. Günümüzde PCB’lerin zehirli, kanser yapıcı, immun baskılayıcı ve endokrin bozucu olmak üzere çok sayıda kötü etkileri olduğu bilinmektedir. Ülkemizde PCB bileşiklerinin ne boyutta sanayide kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalarda İzmir ve İzmit körfezlerinde PCB kalıntılarına rastlanmıştır. Ülkemiz genelinde 250 ton civarında PCB bileşiğinin termik ve hidroelektrik santrallerinde kullanıldığı, 10 tona yakın kısmının ise stok halinde tutulduğu sanılmaktadır. 1980’lerin başına kadar PCB’li bileşikler tarımsal amaçla kullanılmış ve kirlenme yaratmıştır.

Poliklorlu bifeniller insan vücuduna sindirim yoluyla ve deri teması ile geçmektedir. Hemen hemen yüzde 90’a yakın kısmı besinlerle alınmaktadır. Özellikle PCB bileşikleri ile kontamine olmuş balıklar ve kümes hayvanlarının tüketilmesi ile insan vücuduna girmektedir. Ayrıca plasenta yoluyla anne rahmindeki fetüse ve emzirme yoluyla bebeklere transfer olduğu kanıtlanmıştır.

Doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından, laboratuvarımız tarafından laboratuvar özel analizleri çerçevesinde poliklorlu bifenil (PCB) analizleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Poliklorlu bifenil (PCB) analizleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.