Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Jeoteknik Hizmetler - Hidrolik İletkenlik

Toprak üç fazlı ve gözenekli bir sistemdir ve toprakta suyun hareketinin bilinmesi toprağın karakteri hakkında önemli ipuçları verir. Bu yüzden toprağın fizikokimyasal özelliklerini doğrudan etkileyen suyun, toprakta ne kadar iletim sağladığının ölçülmesi gerekir. Hidrolik iletkenlik, suyun toprak veya gözenekli bir kayadan geçme oranını ifade etmektedir.

Jeoteknik Hizmetler - Hidrolik İletkenlik

Suyun toprak içindeki hareketi, hem toprağın oluşma süreçleri üzerine etki ederek kil ve organik maddelerin yıkanmasında rol oynar, hem de toprakta katı maddelerin hareketini sağlayarak bitkilerin köklerine etki eder.

Toprağın hidrolik iletkenlik özelliği bilinirse, bu yoldan toprak sıkışması, kil tipi, toplam porozite, por büyüklük dağılımı, por geometrisi ve tekstür gibi toprak özellikleri hakkında fikir elde edilir. Toprağın hidrolojik bilgileri dikkate alınmazsa, yapılacak toprak yönetim planlamaları başarısızlıkla sonuçlanır.

Hidrolik iletkenlik özelliklerinin bilinmesi, aynı zamanda doğru tarımsal planlamalar için de gereklidir.

Ancak toprağın hidrolik iletkenliğini laboratuvar koşullarında belirlemek her zaman doğru sonuç vermez. Bunun için genelde hidrolik iletkenlik değerinin tahminlenmesinde pedotransfer eşitlikler yöntemi (PTFs) kullanılmaktadır.

Kısaca madenlerin, binaların, köprülerin, dolgu alanlarının, tortu yataklarının ve benzer altyapıların stabilitesi ve dayanıklılığı üzerinde hidrolik iletkenliğin etkisi büyüktür.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından jeoteknik hizmetler kapsamında hidrolik iletkenlik testleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Bu testlerde başvurulan standart şudur: TS EN ISO 11275 Toprak kalitesi - Doymamış hidrolik iletkenlik ve su tutma özelliğinin belirlenmesi - Rüzgarın buharlaştırma yöntemi.

Ayrıca hidrolik iletkenlik testleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.