Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Pompalama ve Araştırma Testleri

Ekonomik olarak çok fazla miktarda su depolayabilen ve oldukça hızlı taşıyabilen geçirimli jeolojik toprak katmanlarına akifer denmektedir. Akiferler, yeraltı suları ile doymuş yeraltı kaya katmanlarıdır. Bu katmanlar gözenekli ve geçirgen olabileceği gibi, kireçtaşı, silt, kum ve çakıl da içerebilir. Hidrojeoloji bilimi, akiferlerin karakterizasyonu ve su akışını incelemektedir. Genelde sanıldığının aksine bir akifer yeraltı nehri değildir, daha çok gözenekli bir kaya tabakasıdır.

Pompalama ve Araştırma Testleri

Genelde yeraltı nehirlerinde, suyun serbestçe aktığı mağaralarda oluşan yeraltı suları bulunmaktadır. Bu nehirler, daha çok aşınmış kireçtaşı bölgelerinde oluşur. Kayaların gözenekli alanları genellikle tarımsal veya sanayi amaçlı kullanım için dışarı pompalanan su ile doldurulur.

Yeraltı sularının tükenmesi, çok fazla pompalamanın yapıldığı bölgelerde önemli bir konudur. Akiferler genel olarak su temini ve sulama amaçlı kullanılır. Genelde akiferin en üst katmanında birikmiş yağmur suları vardır ve bu su kullanılmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından, yeraltı sularının haritaları çıkarılmakta ve bu amaçla çeşitli akifer pompalama testleri yapılmaktadır. Bu şekilde işletmeler, su kaynaklarından maksimum verim elde etmektedir. Bu çalışmalarla işletmeler, mevcut su kaynakları, depolama kapasitesi ve drenaj sistemleri konusunda çok fazla bilgi edinmiş olmaktadır. Pompalama testleri, bir akiferin geçirgenliğini tespit etmek için yapılmaktadır. Araştırma testleri ise toprak tabakasının gözenekli yapısı ve sıvı emilimi konusunda bilgi vermektedir.

Akredite olmuş laboratuvarlar tarafından su ölçüm, test ve analizleri yapılırken, işletmelerin doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini sağlaması açısından kendilerini kanıtlamalarına destek olunmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız tarafından pompalama ve araştırma testleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

Pompalama ve araştırma testleri yanında laboratuvarımız tarafından başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.