Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Laboratuvar Özel Analizleri - Radyoaktivite

Radyoaktivite, bazı maddelerin atomlarının bozunması ve bu sırada etrafa parçacık veya enerji yayması olayıdır. Radyoaktiviteyi ilk olarak 1896 yılında bir Fransız fizikçi bulmuştur. Radyoaktivite atom çekirdeğinin tepkimesi ile ortaya çıkmaktadır. Yani atom çekirdeğinin, elektromanyetik ışımalar yayarak kendi kendine parçalanmasıdır. Bu bir enerji türüdür. Rayoaktivite ile yayılan elektromanyetik ışımalar, insan vücudu dahil birçok nesnenin içinden geçebilir.

Laboratuvar Özel Analizleri - Radyoaktivite

Günümüzde radyoaktiviteden, sanayide, tarımda, tıp alanında ve elektronik alanda birçok amaçla yararlanılmaktadır. Örneğin nükleer reaktörlerde ve atom bombası yapımında uranyum atomu kullanılmaktadır. Troid kanseri teşhis ve tedavisinde de radyoaktif iyot kullanılmaktadır. Keza tıbbi cihazların ve gıdaların sterilize edilmesinde de gama ışınlarından yararlanılmaktadır. Doğalgaz borularında yapılan kaynak yerleri kontrol edilirken radyoaktivite kullanılmaktadır. Arkeolojik çalışmalarda yaş tayininde kullanılan karbon-14 yöntemi de rayoaktivitenin bir kullanım alanıdır.

Radyoaktivite salınımının ölçülmesi, insan sağlığı ve doğanın dengesi için çok önemlidir. Yasa düzenlemelerde de besin maddelerinde ve çevresel alanda radyoaktivite ölçümlerinin yapılması zorunlu tutulmuştur. Bu yönde yapılan test ve analiz çalışmaları başlıca şu ürünleri kapsamaktadır: tahıllar, sebzeler, içme suyu, süt ürünleri, kozmetikler, çeşitli kimyasal maddeler, hava, toprak, kum, tortu ve deniz suyu gibi doğal yapılar, atık sular ve hastane ve sanayi artıkları. Ayrıca organik üretimde tohum ve bitkilerin organik kaynağını belirlemek için ve nükleer tesislerde sızıntıları önlemek için radyoaktivite testleri yapılmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından laboratuvar özel analizleri çerçevesinde radyoaktivite testleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca radyoaktivite testleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.