Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

PAS 2050 Karbon Ayak İzi

Doğanın korunması bakımından karbon ayak izini mutlaka azaltmak gerekmektedir. Bunun başlıca yolları, enerji tüketiminde tasarrufa gitmek ve mümkün olduğu ölçüde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaktır. Ağaçlandırma çalışmalarına hız vermek gerekmektedir. Bir ağaç yılda 12 kg karbondioksit emilimi sağlamaktadır. Çöpler mutlaka geri dönüşüm kutularında toplanmalıdır. İhtiyaçların temininde, geri dönüştürülebilir ürünlere yönelmek gerekmektedir. Isınmada doğal gaz kullanmak yerine güneş enerjisi kullanmak gerekmektedir.

PAS 2050 Karbon Ayak İzi

Birçok amaçla karbon ayak izi hesaplanmaktadır. Örneğin, zorunlu veya gönüllü olarak sera gazı emisyonu düşürmek için, yasal yükümlülükleri yerine getirmek için, sosyal sorumluluk duyulduğu için, müşteriler veya yatırımcılar talep ettikleri için, işletmenin pazarlama ve kurum imajını yükseltmek için ya da emisyon ticareti sistemlerine katılmak için.

Ülkemizin kişi başına düşen karbon ayak izi miktarı 3,1 ton hesaplanmıştır. Sanayileşmiş ülkelerde bu rakam 11 tondur. Dünya ortalaması ise 4 tondur. Bugün dünya genelinde hedeflenen kişi başına düşen karbon ayak izi miktarı 2 ton olarak tespit edilmiştir.

PAS 2050 ve benzer karbon ayak izi heaplama yöntemleri, belli ürün veya hizmetlerin karbon etkisini hesaplamak için tasarlanmıştır. İngiliz Standartlar Enstitüsü tarafından hazırlanan PAS 2050 yöntemi, ürün döngüsünün ilk adımından üretimin tamamlanmasına kadar üretimin her aşamasını incelemektedir. Bu standart bütün işletmelere açıktır ve işletmenin faaliyetlerinin doğal çevreye etkilerinin ölçülmesini sağlar.

Laboratuvarımız iklim değişikliği ölçüm, test ve analizleri kapsamında PAS 2050 karbon ayak izi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.

PAS 2050 karbon ayak izi hizmetleri yanı sıra laboratuvarımız, iş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.