Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Yeraltı Suları ve Hidrojeolojik Araştırmalar - Yeraltı Suları Havza Araştırmaları

Yeraltı su kaynakları, yüzey sularına alternatif çok önemli kaynaklardır. Özellikle az yağış alınan dönemlerde barajlardaki su seviyesi düşmektedir. Ancak daha önemlisi değişen iklim koşulları, giderek kendini hissettiren kuraklık ve su kaynaklarının hızlı kirlenmesi neticesinde kullanılabilir su miktarı azalmaktadır. Bu yüzden yüzey su kaynaklarının tespiti kadar, yeraltı sularının potansiyelinin ve statik su düzeylerinin düzenli olarak ölçülmesi ve kullanılabilirliğinin takip edilmesi gerekmektedir.

Yeraltı Suları ve Hidrojeolojik Araştırmalar - Yeraltı Suları Havza Araştırmaları

Dünya genelinde tatlı su kaynakları içinde yeraltı sularının payı yüzde 30’dur. Bunun yaklaşık yüzde 70’i kutuplardaki buzullardan kaynaklanmaktadır. Bu açıdan kullanıma hazır yeraltı sularının en verimli şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Havza dendiği zaman, bir nehrin kaynağından sonlandığı noktaya kadar takip ettiği akış yolu boyunca nehre su veren tüm alan ifade edilmektedir. Bir kısım nehir havzaları, denize çıkışı olmayan iç bölgelerde, göllerde veya iç deltalarda sona erer. Bunlara kapalı havza denir. Ülkemizde 15 tane nehir havzası, 7 tane irili ufaklı akarsulardan oluşan küçük havzalar, 4 tane de denize boşalımı olmayan kapalı havza olmak üzere toplam 26 hidrolojik havza bulunmaktadır.

Su kaynakları hem ülkemizde hem bütün dünyada giderek tükenmektedir. Bu nedenle su kaynakları yönetimine acil müdahale gerekmektedir. Bu konuda resmi kuruluşlar kadar işletmeler de sorumluluk sahibidir. Bu nedenle yeraltı suları havza araştırmaları önemli olmaktadır.

Akredite olmuş laboratuvarlar tarafından su ölçüm, test ve analizleri yapılırken, işletmelerin doğal çevrenin korunması ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini sağlaması açısından kendilerini kanıtlamalarına destek olunmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız tarafından yeraltı suları ve hidrojeolojik araştırmalar çerçevesinde yeraltı suları havza araştırmaları araştırmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı standartlara ve genel kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine uyulmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.