Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Hava ve Toz Partikülleri - İşyeri ve Sanayi Hijyeni

Genel olarak insan sağlığına zarar verecek ortamlardan korunmak amacı ile yapılacak uygulamaların ve alınan temizlik önlemlerinin tamamına hijyen denmektedir. Çıkarılan yasal düzenlemelerde, çalışanları tehdit eden tehlikeler şu şekilde gruplandırılmıştır:

Hava ve Toz Partikülleri - İşyeri ve Sanayi Hijyeni

  • Kimyasal tehlikeler (gaz, buhar, sıvı, katı, toz veya bunların karışımları şeklindeki zehirli veya tahriş edici özellikte kimyasal maddeler)
  • Biyolojik tehlikeler (bakteri, virüs, mantar, küf ve protista gibi mikrobiyolojik canlılar ile böcek, parazit, bitki ve hayvan gibi makrobiyolojik canlılar)
  • Fiziksel tehlikeler (çevresel koşulların oluşturduğu, aşırı gürültü, titreşim, ışıma kaynakları, olağan dışı sıcaklık değişimlerine maruziyet gibi tehlikeler)
  • Ergonomik tehlikeler (tekrarlanan hareketler, uygunsuz veya değişmeyen duruş, yorgunluk, ağır kaldırma, doğrudan basınç veya aşırı güç uygulama gibi tehlikeler)

Genelde işletmelerde çalışanlar solunum yolu ile çeşitli gazlara, buharlara, tozlara ve dumanlara maruz kalmaktadır. Çalışanlar ayrıca temas sonucu deri yolu ile de bir takım tehlikelere maruz kalmaktadır.

İşyeri ve sanayi hijyeni bakımından sağlık riski oluşturan tehlikeler değerlendirilirken şu hususlar göz önünde bulundurulur:

  • Riskli maddelerin yapısı veya zararlı etkileri
  • Çalışanların bu maddelerin etkisinde kalma ağırlığı
  • Maruziyet süresi
  • Çalışanların duyarlılığı
  • Çalışma ortamı havasının kirlilik seviyesi
  • Sağlık riski oluşturan tehlikelerin kontrol altına alınması

Hangi sektörde olursa olsun bütün işletmelerde hava, gürültü, koku ve titreşim ölçüm, test ve analizlerinin yapılması, çalışan sağlığı ve doğal çevrenin korunması bakımından önemli olmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere laboratuvarımız hava ve toz partikülleri çalışmaları çerçevesinde işyeri ve sanayi hijyeni hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır.

İşyeri ve sanayi hijyeni hizmetleri yanında laboratuvarımız, çalışma ortamlarına yönelik başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.