Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Jeoteknik Hizmetler - Plaka Yükleme Testi

Plaka yükleme testlerinde, rijit bir plakaya uygulanan yük ile, plakanın yapacağı oturmanın veya göçmenin seviyesi ölçülmektedir. Rijit plaka, dış etkilere karşı tepki vermeyen, sürtünmesiz ortamda bir kuvvet altında şekil değiştirmeyen ve şeklini koruyan zemin yapısıdır.

Jeoteknik Hizmetler - Plaka Yükleme Testi

Plaka yükleme testleri, hem araştırma çukurları içinde hem de sığ derinliklerde yapılabilir. Yüklemeler genelde kademeli olarak uygulanır ve plakaların oturma miktarı ölçülür. Genelde bu işlemler için hidrolik kriko kullanılır. Testlerde genelde kalınlığı 25 mm olan, 30-100 cm çaplı daire şeklinde veya bir kenarı 30 cm olan kare şeklinde çelik levhalar kullanılır. Yöntem olarak duruma göre tekrarsız statik yükleme veya tekrarlı yükleme uygulanır.

Plaka yükleme testleri genel olarak ince toprak zeminlerde uygulanır. Bu nedenle yol, küçük havaalanı veya bent yapımlarında zemin testleri için tercih edilir.

Daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için genelde plaka yükleme testleri ile birlikte diğer jeoteknik testlerin de yapılması önerilmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ölçüm, test ve analizleri, işletmelerin çevrenin korunmasını sağlamak ve doğal koşulların sürdürülebilirliğini kanıtlaması açısından son derece önemlidir. Bu çerçevede laboratuvarımız tarafından jeoteknik hizmetler kapsamında plaka yükleme testleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından belirlenen standartlara ve kabul görmüş test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Bu testlerde başvurulan standartlar şunlardır:

  • TS 5744 Plaka yükleme deneyi ile zemin taşıma gücünün yerinde tayini
  • ASTM D1196 / D1196M-12 Havaalanı ve karayolunun kaldırımlarının değerlendirilmesinde ve tasarımında kullanım için toprak ve esnek kaplama bileşenlerinin reaktif olmayan statik plaka yük testleri için standart test yöntemi

Ayrıca plaka yükleme testleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.