Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Çevre Hizmetleri

Yeşil Binalar

Yaşanan iklim değişikliği problemi, büyük bir küresel problemdir. Sanayi devrimi ve arkasından hızlı gelişim, üretimin artması, tüketim ağırlıklı yaşam şekli, insanların sadece çıkarlarını düşünmesi, dizginlenemeyen hırslar, fosil yakıtlara olan bağımlılık, karbondioksit salınımının hızla yükselmesi ve çevre kirliliğinin artması. Bütün bu sayılan olumsuzluklar karşısında yerküre artık tepki vermektedir. İklimler değişmeye başladı, küresel ısınma arttı, buzullar erimeye başladı, deniz seviyeleri yükseldi, orman yangınları arttı, akarsular kurumaya ve göller küçülmeye başladı ve erozyon arttı.

Yeşil Binalar

Bu kötü gelişme karşısında insanların artık bilinçlenmesi, gelecek nesillere karşı sorumluluk duyması, sosyal sorumluluk anlayışının gelişmesi, bireysel ve sektörel olarak çaba gösterilmesi ve sürdürülebilirlik kavramının yerleşmesi gerekmektedir. Bu alanda atılması gerekli adımlardan biri de yeşil bina uygulamalarını yaygınlaştırmaktır.

Yeşil bina kavramı, doğal kaynakları etkili ve verimli şekilde kullanmak üzere tasarlanan, inşa edilen ve işletilen binaları ifade etmektedir. Yeşil binalar, rüzgar, güneş veya toprak gibi yenilenebilir eneri kaynaklarını kullanmaktadır. Bu binalar ihtiyacı olan enerjiyi kendi üretmektedir, atıksuları geri kazanım sistemleri bulunmaktadır, aydınlatmada gün ışığından en yüksek seviyede faydalanmaktadır ve etkin bir ısı yalıtımında sahiptir.

Yeşil binaların inşasında kullanılan malzemelerin tamamına yakını geri dönüştürülen kaynaklardan kullanılmaktadır. Örneğin kullanılan betonun ve tuğlanın yüzde 80’i, çeliğin yüzde 65’i, yalıtım malzemelerinin yüzde 80’i ve camın yüzde 21’i geri dönüşüm süreçleri ile temin edilmektedir.

Yeşil bina projelerinin, doğal kaynakları korumada duyarlılıklarını ve çevre üzerindeki etkilerini kanıtlamak amacı ile belgelendirme yapan birçok kuruluş bulunmaktadır. Belgelendirme çalışmalarında yeşil binaların tasarım çalışmaları, inşaat süreçleri ve yönetim ve operasyon çalışmaları aşama aşama gözlenmekte ve değerlendirilmektedir.

Laboratuvarımız yeşil binalar konusunda hizmetler vermektedir. Bu çalışmalarda laboratuvarımız, resmi kuruluşlar tarafından çıkarılan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test ve analiz yöntemlerine uymaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.