Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Lojistik Hizmetleri

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgelendirmesi

ISO 10002 standardı, müşterilerden gelen istek, talep ve şikayetlerin tek tek ele alınması, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması için gerekli sistemin kurulması ve işletilmesine olanak sağlayan standarttır. Bu sistem, işletmenin potansiyel müşterileri ile uzun süreli ilişki kurmasına ve bu ilişkinin devam etmesine imkan tanıyan bir yönetim sistemidir.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgelendirmesi

ISO 10002 standardı işletmede, öncelikle müşteri şikayetleri dahil her türlü geri bildirime açık olan müşteri odaklı bir sistem kurulmasını sağlar. Alınan şikayetlerin çözülmesi ve müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesi yönünde taahhütlerinin yerine getirilmesini öngörür.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi standardını uygulayan işletmeler, müşterilerden gelen şikayetler ve geri bildirimleri dikkate alarak nasıl bir yol izleneceğine daha çabuk karar vermekte ve müşterileri önemsediklerini ve görüşlerine değer verdiklerini kanıtlanmış olmaktadır. Bu arada çalışanların da müşteri şikayetleri konusunda bilinçlenmeleri sağlanmaktadır.

ISO 10002 standardı, işletmelerde müşteri şikayetlerinin adil bir şekilde karşılanması, çözümlenmesi ve cevaplanması yanı sıra şikayetlerin tekrar etmesinin de önlenmesi açısından önemli bir işleve sahiptir. Bu yöntem, müşteri memnuniyeti sağlanması bakımından da etkili bir yöntemdir.

Müşteri şikayetleri, işletmenin iyileştirmeye açık yönlerinin belirlenmesi açısından da etkilidir. ISO 10002 standardı gereğince müşteri şikayetlerinin, gizlilik ilkesi içinde ve en kısa sürede çözümlenmesi gerekmektedir.

Bugünün rekabetçi ortamında işletmeler, önde olmak konusunda daha fazla çaba göstermek zorundadır. Varlıklarını korumak ve sürdürülebilir bir başarı elde etmek bakımından, her zaman standartlara ve yasal düzenlemelere uygun faaliyet göstermek zorundadır. Bu yüzden kuruluşumuz işletmelere, kalite, sağlık, güvenlik ve çevre hizmetleri kapsamında ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelendirmesi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalarda amaçlanan, işletmelerin daha etkin, yüksek performaslı ve kaliteli ürün ve hizmetler üretmesidir.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelendirmesi hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka kalite, sağlık, güvenlik ve çevre hizmetleri de vermektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.