EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

TIR Temizlik ve Uygunluk Kontrolleri

Uluslararası yük taşımacılığında TIR kullanımı oldukça yaygındır. Aslına bakılırsa TIR dendiği zaman genelde şehirler arasında veya ülkeler arasında karayolu ile yük taşımacılığında kullanılan uzun ve geniş araçlar akla gelmektedir. Oysa TIR, kamyon, tren veya gemi gibi bir ulaşım aracı değildir.

TIR Temizlik ve Uygunluk Kontrolleri

TIR ifadesi, Fransızca’da uluslararası karayolu taşımacılığı demek olan Transports Internationaux Routiers ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Ama zaman içinde TIR plakası taşıyan bütün araçlara kısaca TIR denmeye başlanmıştır ve bu ifade yerleşmiştir. Bugün TIR dendiği zaman, treyleri olan uzun taşıma araçları kasdedilmektedir.

Uluslararası karayolu taşımacılığı sözleşmesi, 1959 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatı çalışan Uluslararası Nakliyat Birliği tarafından Cenevre’de imzalanmıştır. Bu sözleşmeye katılan ülkelerin karayolu araçları (yani TIR’lar), bu araçlara yüklenmiş olan gümrüklü eşyanın tanımı, türü, miktarı ve başka özelliklerini açıklayan bir TIR karnesine ve bu aracın üzerinde bulunacak TIR plakalarına sahip olmak zorundadır.

TIR karnesinde açıklanmış olan ve araca yüklenmiş olan malların gümrük kontrol işlemleri, çıkış yapılan ülkede yapılmaktadır. Güzergah üzerinde geçilen ülkelerin gümrüklerinde, şüpheli durumlar hariç sadece dış kontroller yapılır.

Karayolu taşımacılığında büyük bir payı olan TIR’larla sevkiyat, hızlı ulaşım açısından büyük kolaylık getirmiştir, ancak içine konulan yüklerin, istenilen kalitede ve bozulmadan taşınabilmesi için TIR temizliği önemli olmuştur.

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları, taşıma şirketlerine ve alıcı ve satıcı firmalara, TIR temizlik ve uygunluk kontrolleri hizmeti vermektedir.

TIR’ların arkasında bulunan ve yüklerin yerleştirildiği büyük kasalara dorse denmektedir. TIR temizliğinde esas olan bu dorselerin temizlenmesidir. Bir önce taşınan yüklerin artıkları ve pislikleri temizlenmeden üzerine yeni yüklerin konulması, bu yüklerin güvenli ve kaliteli taşınması konusunda bir risk teşkil eder. Bu durumu ne alıcı ve satıcı firmalar ne de sigorta şirketleri kabul edebilir. Bu yüzden TIR temizliği yapılması ve bunun kanıtlanması taraflar için önemlidir.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, uygunluk kontrolleri de yapmaktadır. Eğitimli ve deneyimli, uzman bir kadro ve güçlü bir teknik altyapıya sahip olan kuruluşumuz, uygunuluk kontrolleri kapsamında müşterileri adına TIR temizlik ve uygunluk kontrolleri de yapmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.