EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Rafineriler ve Akaryakıt Depolama Tesislerinin, Tank ve Boru Hatlarının İmalat ve Test Kontrolleri ve Kapasite Tespitleri

Dünyada ve ülkemizde ekonomik kalkınmada en önemli enerji girdisi petroldür. Petrol ve petrol ürünlerine olan bağımlılık ise giderek artmaktadır. Nüfusun artması ve teknolojinin gelişimi ile aynı paralelde enerji tüketimi de artmaktadır. Böyle olunca petrol sektöründe yaşanan değişimler ve gelişmeler son derece önemlidir. Petrol bugün bütün dünya için stratejik bir konuma sahiptir. Birçok ülkenin ekonomik kalkınması ve büyümesi petrole dayalı durumdadır.

Rafineriler ve Akaryakıt Depolama Tesislerinin, Tank ve Boru Hatlarının İmalat ve Test Kontrolleri ve Kapasite Tespitleri

Petrolün sınıflandırmasında dikkate alınan en önemli faktörler, petrolün viskozitesi (yani akışkanlığı), özgül ağırlığı ve içeriğindeki kükürt miktarıdır. Dünyada kullanılan temel ölçü birimi, petrolün özgül ağırlığa bağlı gravitedir. Gravite ne kadar büyükse yoğunluk düşer ve petrolün kalitesi yükselir. Bugün kolay üretildiği, kolay taşındığı ve kolay işlendiği için dünyadaki petrol talebinin yüzde 90’ı hafif ve orta petrol ile karşılanmaktadır. Hafif petroller yüksek gravitelidir. Yüksek graviteli petrol rafine edilerek jet yakıtı, benzin, gazyağı ve motorin gibi akaryakıtlar elde edilir. Düşük graviteli petrol rafine edilerek de fuel oil, kalorifer yakıtı ve asfalt gibi maddeler elde edilir.

Resmi kuruluşların açıklamalarına göre önümüzdeki yakın gelecekte dünyada enerji kullanımı daha da artacaktır. Ancak ne yazık ki fosil yakıt kaynakları giderek tükenmektedir. Bugünkü rezerv kaynakları ve tüketim rakamları dikkate alınrsa, petrol kaynaklarının 40 yıl, doğalgaz kaynaklarının ise 60 yıl ömrü kalmıştır.

Bu açıdan ham petrolün çıkarılması kadar, bunun rafinerilere taşınması ve rafinerlerde işlenmesi de önemli bir faaliyettir. Neticede yanıcı ve patlayıcı özellikte olan bu ürünlerin rafinerilerde işlenmesi ve taşınması son derece yaşamsal tehlikeler içermektedir.

Gözetim kuruluşlarının bu yüzden, rafineriler ve akaryakıt depolama tesislerinin, tankların ve boru hatlarının üretim ve test kontrolleri çalışmaları ve bu tesislerin kapasite tespit çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Tankların depolama alanlarının tasarımı, ürünlerin depolama yöntemi, tankların boyutlarının, sayısının ve kapasitesinin tespit edilmesi, ayrıca bunların özelliklerine ve kullanım amaçlarına bağlı olarak tasarlanması ve bu çalışmalarda dikkate alınacak yerli ve yabancı standartlar ayrı ayrı önemli noktalardır.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında rafineriler ve akaryakıt depolama tesislerinin tank ve boru hatlarının imalat ve test kontrolleri ve kapasite tespit hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.