EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Gemi Tanklarındaki Boşluk ve Kalite Hesaplamaları

Deniz taşımacılığında sıvı yük tankerlerinde boşluk ölçüsü dendiği zaman, tankın ölçü alma deliğinin referans noktasından, tank içinde bulunan yakıtın yüzeyine kadar olan mesafenin ölüçümü ifade edilmektedir. Boşluk ölçümleri genel olarak şu amaçlarla yapılmaktadır:

Gemi Tanklarındaki Boşluk ve Kalite Hesaplamaları

  • Tankın sıvı ile doldurulması sırasında taşmaya neden olmamak için
  • Tankın alabileceği sıvı miktarını tespit etmek için
  • Tanklarda bulunan sıvı miktarını tespit etmek için

Bugün teknolojinin gelişmesi ile birlikte tanklardaki sıvı seviyesini ve boşluk seviyesini belirlemek için kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar içinde sayılacak başlıca yöntemler şunlardır:

  • Şamandıra yöntemi ile seviye ölçümü
  • Elektrot kullanarak seviye ölçümü
  • Ultrasonik sinyaller kullanarak seviye ölçümü
  • Basınç farkı uygulayarak seviye ölçümü

Şamandıra yöntemi, basit bir yapıya sahiptir ve sıvıların kaldırma kuvveti ilkesine dayanır. Elektrot kullanılan ölçüm yönteminde sıvıların iletkenlik özelliğinden yararlanılır. Ultrasonik sinyaller yönteminde, ultrasonik ses dalgalarından yararlanılır. Basınç farkı uygulama yönteminde ise tankın içine yerleştirilen basınç ölçerlerden yararlanılır. Netice olarak hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın gemilerdeki tankın içinde bulunan sıvı miktarı ve boşluk miktarı hesaplanabilir.

Gemilerde deniz suyuna maruz kalan tanklar, bu yüzden hızla korozyona uğrar. Tanklar boyanırken kaliteli boya kullanılmışsa, bu korozyon daha yavaş olur ama tamamen önlenemez. Ancak katodik koruma, tankların kalitesini korumasında daha uzun süre yardımcı olur. Katodik koruma yapılmamışsa çok geçmeden geminin sacları paslanmaya ve erimeye başlar. Bu daha büyük maliyetlerle karşılaşma riski demektir.

Korozyona neden olan faktörler, fiziksel, kimyasal, elektrokimyasal ve çevresel koşullara bağlı olabilir. Fiziksel faktörler, aşırı basınç veya yüksek sıcaklık gibi etkilerdir. Kimyasal faktörler, madensel malzemelerin oksijen, azot, kükürt, asitler, bazlar ve tuzlar tarafından aşındırılmasıdır. Elektrokimyasal faktörler, metal yüzeylerin elektrik akımı ile aşınmasıdır. Çevresel faktörler ise coğrafik konuma göre hava koşullarıdır. Örneğin tropik denizlerde sıcaklık ve nem, sanayi bölgelerinde havada bulunan kükürt dioksit ve hidroklorik asit, başlıca korozyon nedenidir.

Tanklarda oluşan korozyon, tankların kalite kaybetmesinde çok büyük bir paya sahiptir.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine gemi tanklarındaki boşluk ve kalite hesaplamaları hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.