EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

TML Testi

TML ifadesi, İngilizce’de taşınabilir nem sınırı anlamına gelen Transportable Moisture Limit ifadesinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Gözetim ve denetim kuruluşları tarafından yapılan denetim çalışmalarından biri de TML testidir.

TML Testi

Sanayide hammadde olarak kullanılan ve gemilerde yüksek miktarlarda taşınan konsantre yüklerin taşınması sırasında uyulması gereken çok sayıda uluslararası kriter bulunmaktadır. Bu kriterler tamamen güvenlik esaslıdır.

Dökme yüklerin bir kısmı sıvılaşma ihtimali olan yüklerdir. Bu yükler kuru tanecikli bir yapıdadır, ancak taşınma sırasında oluşan titreşim ile sıkışırlar ve nem ile karşılaştıkları anda sıvılaşabilirler. Bu durum yükün kaymasına ve büyük zararların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bazı yükler çevrelerindeki nemi kolayca alabilir ve nem oranı, taşınabilir nem sınırından (TML) düşük olsa bile tehlikeli bir durum yaratabilir. Bazen de yükün yüzeyi kuru görünür ama içinde görünmeyen bir sıvılaşma olabilir ve yük kaymasına yol açabilir. Bu türden yükleri taşıyacak gemi işletmelerinin, gerçek taşınabilir nem sınırı (TML) ve yükün nem oranını yakından izlemesi gerekir. Bu nedenle taşınabilir nem sınırı üzerinde nem oranına sahip yükler, sadece özel olarak inşa edilmiş veya donatılmış gemilerde taşınmalıdır. Ayrıca sıvı içeren yükler hiçbir şekilde sıvılaşabilen yükler ile birlikte aynı ambarda veya bitişik ambarlarda taşınmamalıdır. Keza bu yüklerin taşınması sırasında sıvılaşabilen yüklerin konulduğu ambarlara sıvı girişi mutlaka önlenmiş olmalıdır.

Sıvılaşma ihtimali olan yükler için yapılacak testler şu amaçlarla yapılmaktadır:

  • Yükten alınacak test örneklerinin nem oranını tespit etmek için
  • Yükün taşınabilir nem sınırını (TML) tespit etmek için
  • Yükün akışkanlık nem noktasını belirlemek için

Doğru olan, yükten alınacak numunenin bir laboratuvar ortamında test edilmesidir. Ancak buna imkan olmayan durumlarda gemi üzerinde kurulacak portatif ekipmanlarla bu testler yapılabilir.

Denetim şirketleri tarafından yapılan başlıca TML test yöntemleri şunlardır:

  • Flow table testi
  • Proctor and Fagerberg testi
  • Penetrasyon testi
  • Demir cevheri cürufları için modifiye edilmiş Proctor and Fagerberg testi
  • Kömür için modifiye edilmiş Proctor and Fagerberg testi

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine TML testi hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.