EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Ambar-Kapak Testi

Ambar-kapak testleri de denetim kuruluşlarının verdiği bir başka denetim hizmetidir. Gemi sahipleri, gemi kiracıları, sigorta şirketleri, yük sahipleri ve Protaction and Indemnity klüpleri (P&I klüpleri), gemi-ambar kapakları konusunda birçok test talep etmektedir.

Ambar-Kapak Testi

Bunların başında ambar kapaklarının sızdırmazlık kontrolleri gelir. Bu testler ultrasonik ambar sızdırmazlık tespitleri ile gerçekleştirilir. Genel olarak yüklerle ilgili hasarlar ve hasar ihbarlarının birçoğunda, ambar kapaklarında bulunan lastik contaların yıpranması yüzünden oluşan sızıntılar bulunmaktadır.

Denetim şirketlerinin ambar kapakları için yaptıkları başlıca testler şunlardır:

  • Ambar kapakları nihai kontrolü (bu testler üretim yapan tesislerde yapılır)
  • Ambar kapakları çalıştırma testi (gemide yapılır)
  • Ambar kapakları hortum testi (gemide yapılır)
  • Su geçirmez kaporta kapakları hortum veya basınç testi (gemide yapılır)

Gemi ambarları, taşınacak yükleri koymak için tasarlanmış kapalı bölmelerdir. Genelde kuru yük gemilerinde yüklerin taşındığı bu bölmelere ambar denirken, sıvı yük taşıyan tanker türü gemilerde bu bölmelere tank adı verilmektedir. Ambarların iç yapısı ise taşıyacağı yüke bağlı olarak farklıdır.

Ambar kapakları temel işlevleri şunlardır:

  • Ambar ağızlarını su geçirmez şekilde kapatmak
  • Ambara konulan yükü değişik hava koşullarından korumak
  • Ambar ağzı açıklıklarını güçlendirmek

Ambar kapakları, duruma göre ağaç ve çelikten yapılmış olabilir. Ancak her durumda ambar kapakları, kapalı durumdayken, taşınan yükün ağırlığından ve geminin beklenmedik hareketlerinden oluşan yüklere karşı dayanıklı olmak zorundadır. Kapatıldığı zaman tam olarak kilitlenmeli ve su geçirmez özellikte olmalıdır. Ambar kapakları açık durumdayken, yükleme ve boşaltma işlemleri için yeterli bir serbestliğe sahip olmalıdır. Bu sayılan hususlar ambar ağzı ve ambar kapakları ile ilgili genel standartlardır.

Ambar kapaklarında en önemli nokta su geçirmezlik özelliğidir. Ayrıca ambar kapaklarının açılıp kapatılması da dikkat gerektiren bir iştir.

Ambar kapakları genel standartlara göre üretilmektedir. Genel olarak ambar kapaklarının üretiminde şu kriterler esas alınır: geminin türü, ambar hacmi, güvertede bulunan ambar sayısı, güvertede bulunan yükleme ve boşaltma makineleri ve ambar kapağının açılma düzeneği. Denetim kuruluşları tarafından gerçekleştirilen testlerde bu kriterler mutlaka dikkate alınır.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine ambar-kapak testi hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.