EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Yükleme Sonrası Gemi Ambar Fumigasyonu

Genel olarak dökme veya çuvala konulmuş tarımsal ürünlerin taşınması ve depolanması sırasında böceklenme riskine karşı fumigasyon işlemi yapılmaktadır. Fumigasyon ile bütün zararlı böcek ve mikroorganizmalar etkisiz hale getirilmektedir. Kısaca bir ilaçlama uygulaması olan fumigasyon, özellikle gemi ambarları, konteynerler, fabrika siloları ve antrepolar gibi yerlerde uygulanmaktadır. Fumigasyon uygulanırken, o andaki hava koşulları, ortamın büyüklüğü ve içindeki ürünlerin özelliklerine bağlı olarak titiz bir çalışma gerekmektedir. Gözetim kuruluşları kadrolarında deneyimli ve eğitimli fumigasyon operatörleri bulunmaktadır.

Yükleme Sonrası Gemi Ambar Fumigasyonu

Tarımsal ürünler uzun süre depolarda tutulacaksa, böceklenmeden kaynaklanan hasarların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle depoların düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve fumigasyon uygulanması gerekmektedir. Bu durum gemi ambarları için de söz konusudur. Yükleme sonrasında gemi ambarlarının fumigasyonu mutlaka yapılmalıdır. Özellikle sıcak hava koşullarında uzun süreli yolculuk yapacak gemilerde böceklenme riski daha yüksektir.

Fumigasyon işlemlerinde kullanılan kimyasal zehirli gaz veya maddelere fumigant denmektedir. Uygulama sırasında bu maddeler, ambarların nem ve sıcaklık değerlerine göre sıvı, gaz ve katı formlarda ve belli miktarlar ve sürelerde kullanılmaktadır. Fumigant maddeler çok çeşitlidir. Ancak yaygın olarak kullanılan fumigant çeşitleri, içinde alüminyum ve metil bormid maddeleri etkin olanlardır.

Gemi ambarları gibi kapalı alanlarda kullanılan başlıca fumigantlar şu maddeleri içerir: metil bromür, nikotin, naftalin, etilen oksit, hidrojen siyanür, hidrojen fosfit, karbon disülfit ve kükürt dioksit.

Fumigant maddeler, kolayca gaz haline geçebilirler. Ortamda bulunan bütün yüzeylere nüfuz edebilirler. Gıda maddelerinin tat ve kokularını değiştirmezler. Kalıntı bırakmazlar. Patlayıcı ve alev alıcı özellikleri yoktur. Ayrıca tohumların çimlenme özelliklerine de kötü bir etkileri yoktur.

Kısaca fumigasyon uygulaması, tarımsal gıda ürünlerine bulaşan zararlı böceklerin ve mikroorganizmaların ilaçlama ile yok edilmesi işlemleridir. Antrepo, depo, silo, konteyner ve ambar gibi gıda maddelerinin depolandığı alanlarda uygulanan ve uluslararası standartları olan bir uygulamadır.

Sevkiyatı günlerce süren gıda maddeleri, havasızlık, değişen hava koşulları ve ısı ve nem değişiklikleri yüzünden zararlıların tehidi altında kalır. Bu nedenle fumigasyon hizmetleri son derece önemlidir.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, fumigasyon işlemleri konusunda da uzman bir kadroya sahiptir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere yükleme sonrası gemi ambar fumigasyonu hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.