EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Ağırlık ve Miktar Tayini

Gözetim ve survey çalışmaları, ticarete konu olan malların alıcıya teslim edilmesinden önce, alıcı ve satıcı firmalar arasında yapılan satış sözleşmesinde kararlaştırılan miktar, kalite, etiketleme, paketleme, yükleme, tahliye, taşıma, teslim zamanı ve bunlar gibi koşullara uyulup uyulmadığının veya ne kadar uyulduğunun kanıtlanmasına yönelik çalışmalardır.

Ağırlık ve Miktar Tayini

Gözetim ve survey kuruluşları bu hizmetleri, Ekonomi Bakanlığı’ndan aldıkları uluslararası gözetim şirketi yetkisine dayanarak vermektedir. Bu kapsamda verilen hizmetler yükleme öncesi gözetim, yükleme ve tahliye gözetimi, numunelendirme ve analiz, kalite kontrolü, draft survey, ullage survey ve ağırlık ve miktar tayini gibi hizmetlerdir.

Bu tür gözetim hizmetlerinin verilmesi ile ticarete konu olan mallar, üretim aşamalarından alıcı firmaya teslim edilmesine kadar bütün süreçlerde kalite kontrolden geçmiş olmaktadır. Ürünlerin, sözleşmede yer alan kriterler, koşullar, standartlar ve yürürlükte olan yasal düzenlemelere uygunluğu garanti edilmiş olmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan aksaklıklara zamanında müdahale edilmiş olmaktadır. Dolayısıyla ürünlerin kalitesi, daha piyasaya sunulmadan önce belirlenmiş olmaktadır. Malların sevkiyat öncesi ve alıcı firmaya teslim edilmesinden önceki durumu belirlendiği için de ticari olarak hukuksal güvenlik sağlanmış olmaktadır.

Ağırlık ve miktar tayini çalışmaları, taşıma aracının türüne bağlı olmadan tartım işlemlerine nezaret etme çalışmalarıdır. Sonuçların güvenilir ve kesin olması için öncelikle kullanılacak tartı cihazlarının kalibrasyonları yapılır. Daha sonra yükleme ve tahliye sırasında tartım işlemine nezaret edilir ve ağırlık ve miktarın doğru olması sağlanır. Yükler gemi ile taşınacaksa, kuru yük gemilerinde yükleme veya tahliye işlemleri başlamadan önce ve sonra draft survey yöntemi ile hesaplamalar yapılır ve taşınan ürünün ağırlığı tespit edilir. Sıvı yük taşıyan yük gemilerinde ise ullage (fire) yöntemi ile taşınan yükün ağırlık ve miktarı tesbit edilir. Bu yöntemde de bir takım statik hesaplamalar yapılır.

Bazı sözleşmelerde belli koşullar üzerinde alıcı ve satıcı firma anlaşır ve yükleme ve tahliye işlemleri sırasında yüklenen ağırlıklar arasında belli miktara kadar eksik miktar garanti edilebilir. Bu tür anlaşmalara FOG, Full Outturn Guarantee (Tam Geçiş Garantisi) adı verilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında ağırlık ve miktar tayini hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.