EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Draft Survey Gözetimi

Kuru yüklerin ağırlıklarının tespit edilmesi için başvurulan yöntemlerden biri draft survey yöntemidir. Bu yöntem denizcilik sektöründe yüzyıllardan beri uygulanmaktadır. Bugün de konişmentoların hazırlanmasında ve bir takım ücretlerin ve liman bedellerinin hesaplanmasında draft survey sonuçları esas alınmaktadır. Draft survey hesaplamaları, doğru sonuç veren ve hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabilen bir yöntemdir.

Draft Survey Gözetimi

Draft survey yönteminin temelinde Arşimet’in bulduğu kaldırma kuvveti yasası bulunmaktadır. Buna göre bir deniz aracına yüklenen veya tahliye edilen yüklerin ağırlığını tespit etmek için, aslında bu deniz aracı tarafından taşırılan su miktarını hesaplamak yeterli olmaktadır.

Çok basit bir anlatım ile, deniz aracının yükleme veya tahliye işlemleri öncesinde taşırdığı su miktarı bulunur ve yükleme veya tahliye işlemleri tamamlandıktan sonra taşırdığı su miktarı ile karşılaştırılır. Aradaki fark yüklenen veya tahliye edilen yüklerin ağırlığına eşittir.

Gözetim ve survey kuruluşları tarafından draft survey çalışmalarında ECE/Energy/19 yöntemini kullanılmaktadır. Draft survey hidrometre yöntemi adı verilen bu yöntemde, deniz suyunun veya tatlı suların havadaki görünür yoğunluğu hesaplanmaktadır.

Kısaca deniz araçları ile taşınan yüklerin, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında, suyun kaldırma kuvveti ilkesi esas alınarak bir takım statik hesaplamalar yardımı ile yükün ağırlığının belirlenmesi yöntemi olan draft survey, günümüzde birçok ülkenin gümrükleri tarafından kabul edilen bir tartım yöntemidir.

Draft survey çalışmalarının yapılabilmesi için, geminin yüzer konumda olması gerekir. Derinliği uygun olmayan rıhtımlarda gemiye draft survey yapılması yanlıştır. Draft survey hesaplaması için, geminin draft rakamlarının okunur olması gerekmektedir. Yani geminin güverte hattı çizgisi, yaz, kış, tropikal, tatlı su ve tropical tatlı su yükleme çizgileri okunur durumda olmalıdır.

Ayrıca geminin draft survey hesaplamaları için gerekli hesaplama kitaplarının gemide olması ve bu kitapların gemiye ait olması gerekmektedir. Aksi halde gemiye draft survey çalışması yapılamaz. Bir de liman ve rıhtımlarda görev yapacak elemanların OHSAS 18001 normlarına uygun olması gerekmektedir. Draft survey hizmetlerinin verilmesi için, iş sağlığı ve güvenliği koşulları sağlanmış olmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında draft survey gözetimi hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.