EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Malzeme Gözetimi ve Elleçleme

Basit bir anlatımla elleçleme, gümrüklerde bulunan malların, temel nitelikleri değişmeden üstüste yığılması, bulundukları yerlerin değiştirilmesi, büyük kaplardan daha küçük kaplara alınması, kapların yenilenmesi veya onarılması, havalandırılması ve karıştırılması gibi işlemlerin tamamını ifade etmektedir. Teorik olarak düşünüldüğünde gümrüklerde bulunan mallar için dört boyuttan söz edilebilir: miktar, hacim, zaman ve hareket. Bu durumda herhangi bir malın, bulundukları bir alan veya depo içinde, bu dört boyut ele alınarak en verimli bir şekilde hareket ettirilmesi işlemlerine elleçleme denir. Bu hareket işlemleri, yükün miktar ve hacmine bağlı olarak en kısa sürede ve yük zarar görmeden bir sevk aracına yüklenmesi veya gerekli durumlarda yer değiştirmesi şeklinde olmaktadır.

Malzeme Gözetimi ve Elleçleme

Lojistik hizmetleri konusunda en fazla verilen hizmetler arasında malzeme gözetimi ve elleçleme başta gelir. Bu hizmetler taşınacak malzemelerin taşıma araçlarına yüklenmesi, taşınması ve boşaltılmasını ifade etmektedir. Elleçleme hizmetleri, malların taşıma operasyonlarına bağlı olarak farklı cihazlar, makinalar ve ekipmanların, ekonomik ve güvenli bir şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Genel olarak elleçleme, yüklerin insan gücü veya mekanik olarak, yani makinalar yardımı ile örneğin forkliftler, konveyorler, transpaletler veya başka makinalar kullanılarak kaldırılması, taşınması, yüklenmesi ve boşaltması işlemleridir.

Elleçleme, parça, kutu, sandık, palet, bagaj veya başka bir durumdaki yüklerin bir noktadan bir başka noktaya en uygun şekilde hareket ettirilmesi işlemleri olduğu için, elleçleme faaliyetleri, paketleme, ambalajlama, etiketleme, paletleme, sınıflandırma, ayrıştırma, birleştirme ve daha birçok faaliyeti de içine almaktadır. Bu nedenle daha genel ifadelerle elleçleme şu unsurları içermektedir:

  • Doğru yükler
  • Doğru yerler
  • Doğru miktar ve hacimler
  • Doğru koşullar ve sıklık
  • Doğru yönlendirmeler
  • Doğru zaman
  • Doğru yöntemler
  • Doğru maliyetler

Bütün bu faktörler dikkate alınarak taşınacak malzemenin gözetiminin yapılması ve elleçleme faaliyetlerinin beklendiği şekilde yürütülmesi, gözetim ve denetim kuruluşları elemanları tarafından izlenmekte ve denetlenmektedir. İthalat ve ihracat işlemlerinde malların kalitesinin bozulmaması ve alıcının beklentilerine uygun şekilde sevkedilmesi esastır. Bunun sağlanması açısından malzeme gözetimi ve elleçme denetimleri önem taşımaktadır.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine malzeme gözetimi ve elleçleme hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.