SCIENCE Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Tank Temizlik ve Uygunluk Kontrolleri

Dökme yük gemilerinin ambarlarının yeni yüklere hazırlanması için süpürme ve yıkama işlemleri yapılırken, tankerlerde tankların temizlik işlemleri daha farklı bir çaba gerektirmektedir ve daha farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Ambar veya tankların temiz, düzenli ve güvenli olması için geminin türüne göre yükleme öncesi ve boşaltma sonrası farklı işlemler yapılmaktadır.

Tank Temizlik ve Uygunluk Kontrolleri

Gemilerde farklı amaçlar için ihtiyaç duyulan yakıt, yağ, balast suyu, ısıtma ve soğutma sistemi sıvıları, yangın söndürme sistemi sıvıları, jeneratör yakıtı, içme suyu ve sıvı atıklar gibi sıvıların depolandığı veya geçici olarak tutulduğu kapalı ve özel bir düzeneği olan, basınçlı veya basınçsız kaplara genelde tank denmektedir. Bu tanklar, geminin normal seferi sırasında ihtiyacı olacak tanklardır. Bu tankların boyutları ve geminin hangi bölümlerinde olacağı, geminin türüne ve sınıfına bağlı olarak tasarlanır.

Bunun dışında sıvı veya sıvılaştırılmış gaz, akaryakıt ve akaryakıt ürünleri taşıyan gemilerin yükleme bölümlerine ise tank adı verilmektedir. Hangi türden olursa olsun gemilerde kurulması gerekli bütün tanklar, belli bir kapasite planına uygun şekilde üretilmektedir.

Tankların temizliği çeşitli ihtiyaçlara bağlı olarak yapılır. Ancak en büyük nedeni daha önce yüklenmiş yükün tankta bıraktığı kalıntıların ve sıvaşıklığın, yeni yüklenecek yüke bulaşmasını ve yüke zarar vermesi ihtimalini önlemektir. Ayrıca onarım gören gemilerin de tank diplerinin yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir. Temizlik işlerinde tazyikli su püskürten makinalar kullanılır. Duruma göre temizlemede stimleme (buhar ile), kostikleme veya ilaçlama gibi yöntemlere de başvurulur. Bu yöntemlerle tankların iç yüzeylerine bulaşmış sıvı yük kalıntıları çözülerek tanklar temizlenir. Yıkanma işlemlerinden sonra tankın içine girilerek dipteki kir, pas ve tortular atılır.

Tank temizliğinin birinci amacı, bu tanklara yeni yüklenecek sıvı yüklerin özelliklerinde ve kalitesinde bozulma olmasını önlemektir. Yeni yükleme yapılmadan önce önceki yükün bütün artık, pislik ve bulaşıkları temizlenmiş olmalıdır. Temizliğin ikinci amacı da tankların belli aralıklarla düzenli temizliğinin yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca havuzlama ve onarım çalışmaları sonrasında da tankların temizlenmesi gerekir.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, uygunluk kontrolleri de yapmaktadır. Eğitimli ve deneyimli, uzman bir kadro ve güçlü bir teknik altyapıya sahip olan kuruluşumuz, uygunuluk kontrolleri kapsamında müşterileri adına tank temizlik ve uygunluk kontrolleri de yapmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.