EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Gemi Ambar Temizlik Kontrölü

Taşınacak yükün özelliklerine bağlı olarak, ama herşeyden önemlisi sağlık ve hijyen bakımından, gemilerin ve ambarlarının temiz olması çok önemlidir. Örneğin gemide tarım ürünleri taşınacaksa, yükün depolanacağı gemi ambarlarının ve nakliye ortamı koşullarının temiz olması gerekir. Aksi halde ortamın pis havasından ve kötü ortam koşullarından tarım ürünleri çok çabuk etkilenmektedir. Ürünler bozulabilir ve sigorta şirketlerinin tazmin etmekten kaçınacağı zararlar meydana gelebilir.

Gemi Ambar Temizlik Kontrölü

Ticarette en önem verilen noktalardan biri depolama ve nakliye koşullarıdır. Bütün gözetim ve survey kuruluşları müşterilerine gemi ambar temizlik kontrölü hizmetleri vermektedir. Deneyimli ve eğitimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilen kontroller titizlikle yapılmakta ve raporlanmaktadır.

Gözetim kuruluşları, bu hizmetleri verirken uluslararası standartlara ve yöntemlere dayanmaktadır. Bugün kuru yük gemilerinde başvurulan başlıca ambar temizlik standartları şunlardır:

  • Hastene temizliği standardı: Gemi ambarlarında, tabanlar dahil bütün yüzeylerin boyalı olmasını gerektiren en sıkı temizlik standardıdır. Genel olarak zirkon ve kaolin gibi mineral kumlar, suda, kalsiyum florür, krom cevheri, birinci sınıf odun hamuru ve dökme pirinç benzeri yükler için bu temizlik standardına uymak çok gereklidir. Bu tür yüklerin buna özel gemilerde taşınması gerekir.
  • Tahıl temizliği standardı: En fazla başvurulan temizlik standardı budur. Her türlü tahıl yüklerinde, soya unu ve soya ürünlerinde ve kükürt, dökme çimento ve dökme gübreler gibi birçok kuru yük çeşitlerinde tahıl temizliği standardına uyulmaktadır. Önceki yüklerden kalıntıların ve ambar bağlama malzemelerinin alınmış olması, kalkmış boya ve pas parçalarının temizlenmesi, ambarların yıkanması, kurutulması ve havalandırıması ve bu şekilde ve kokudan arındırılması gerekmektedir.
  • Normal temizlik standardı: Gemi ambarlarının önceki yüklerden kalıntı kalmayacak şekilde temizlenmesini ve yıkanmasını gerektirir. Bu standart daha çok, bir önce taşınan yüke uyumlu veya benzer bir yükün yüklenmesi durumunda kullanılmaktadır.
  • Kürek temizliği standardı: Bu standart, yük kalıntılarının kaba süpürme yöntemi ile veya gemi çalışanları tarafından küreklerle yapılmasını gerektiren bir temizlik standardıdır.
  • Üzerine yükle standardı: Bu standart ise herhangi bir temizlik işlemi gerektirmez. Örneğin beli bir süre hep aynı tür kömür taşıyan gemilerde bu standarda başvurulur.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında gemi ambar temizlik kontrölü hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.