EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Ambar Gözetimleri

Satıcı ve alıcı firmalar, malların yüklenmesi öncesinde gemi ambarlarının ne kadar temiz olduğunun kontrol edilmesini talep edebilirler. Bu şekilde taraflar malların bir nedenle kirlenmeyeceğinden, zarar görmeyeceğinden ve ambarların bir kusuru yüzünden malların hasara uğramayacağından emin olurlar. Gemi ambar gözetimleri, gözetim ve survey kuruluşları tarafından verilen sayısız gözetim hizmetlerinden biridir.

Ambar Gözetimleri

Ambar gözetimlerinin birinci adımı, gemi ambarlarının yükleri alabilecek kapasitede olup olmadığını belirlemektir. Genel olarak yüklerin kalitesini etkileyecek birçok unsur olabilir. Örneğin ambarların paslı, kirli ve boyalı olması, buraya konulacak yüklerin renginin bozulmasına ve kirlenmesine neden olabilir. Geminin ambarlarında ve genelinde, bir önceki seferde taşınan yüklerin kalıntıları varsa bu da istenmeyen bir durumdur. Ayrıca ambarlarda yüklerle etkileşime girecek ve alev alabilecek ahşap bölmelerin veya dunajların olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir (dunaj, yükleri sarmak ve korumak için kullanılan maddelerdir).

Gözetim kuruluşu elemanları aynı zamanda, geminin daha önceki sefer kayıtlarını incelemek ve şimdiki yükü riske sokacak yüklerin taşınıp taşınmadığını araştırmak zorundadır. Örneğin karantina ihtiyacı gerektirecek tahıl, tohum ve benzeri yüklerin daha önce taşınıp taşınmadığı önemli bir noktadır. Bu denetimler sırasında ambarlarda ve geminin alt kısımlarında nem ve su sızıntı olup olmadığı da mutlaka kontrol edilmektedir.

Gözetim kuruluşu elemanları bütün bu tespitleri, gerekirse fotoğraflarını çekerek belgelendirir. Eğer denetimlerde herhangi bir problem ile karşılaşılmaz ise gözetim kuruluşu bu durumu raporlar.

Ambar gözetimlerinin bir parçası da gemi ambar kapaklarının kontroludur. Geminin ambar kapaklarının doğru kapatılmaması, hatalı kapatılması veya sabitleme işlemlerinin doğru olarak yapılmaması, yüklerin zarar görmesine neden olur. Genelde yükler ile ilgili kusurların önemli bir kısmını ambar kapakları oluşturmaktadır.

Kısaca gözetim kuruluşları ambar kapaklarını kontrol eder ve yükler için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını raporlar. Ambar kapaklarının iyi ve su geçirmez durumda olduğu, geminin kalkışında ve varışında görsel olarak kontrol edilir. Bu kontrolde yüklerin kalitesini riske sokacak hasarlara ve sızıntılara bakılır. Gerekirse ultrasonik sızıntı tespiti (ULD, ultrasonic leak detection) ve ambar sızdırmazlık testi (hose test) yapabilir.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında ambar gözetim hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.