EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Kira Öncesi ve Kira Sonrası Gözetim

Deniz taşımacılığında gemilere çok ihtiyaç duyulmaktadır ve yük taşımacılığında başlıca sevkiyat araçlarından biridir. Ancak yeni bir gemi inşa etmek, bir yandan uzunca bir yapım süresi olması yüzünden, bir yandan da oldukça yüksek maliyetler gerektirmesi yüzünden, gemi işletmeleri tarafından çok fazla tercih edilmemektedir. Ayrıca bir gemi sahibi olmanın getirdiği başka riskler ve mali yükümlülükler de olunca uygulamada daha çok geminin kiralanması yoluna gidildiği görülmektedir.

Kira Öncesi ve Kira Sonrası Gözetim

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de gemilerin kiralanması, yukarıda sayılan avantajları ile daha fazla tercih edilmektedir. Genel olarak gemi kiralama işinde hazırlanan sözleşmeler Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi tarafından hazırlanan ve kısaca Barecon adı verilen sözleşmelerdir. Yasal düzenlemeler açısından neticede bir kira sözleşmesi olarak görünse de aslında gemi kira sözleşmeleri bir deniz hukuku sözleşmesi niteliğindedir ve tarafların yükümlülükleri ve sözleşmenin yapısı gereğince normal kira sözleşmelerinden çok farklıdır.

Bir önceki ticaret kanununda bu tür sözleşmelere özel bir madde yoktu ve bu durum uygulamada bazı sıkıntılara yol açıyordu. Ancak yeni ticaret kanunu gemi kira sözleşmeleri konusunda ayrıntılı düzenlemeler yapmıştır. Yeni kanuna göre, yasal olarak gemi kira sözleşmesi ile, gemiyi kiraya veren, belli bir süre için geminin kullanılmasını, bedel karşılığında, kiracıya bırakmış olmaktadır. Gemiyi kiraya veren, gemi ile birlikte gemi adamlarını da kiracının emrine verebilir. Yani gemi kira sözleşmeleri iki türlüdür:

  • Sözleşmenin konusu geminin, adamları olmadan kiracıya tahsis edilmesi olabilir (çıplak gemi kira sözleşmesi), ya da
  • Sözleşmesinin konusu gemi ile birlikte gemi adamlarının hizmetinin de kiracıya tahsis edilmesi olabilir (donatılmış gemi kira sözleşmesi).

Ancak gemi kiralanması durumunda kiracının, geminin durumu hakkında emin olması gerekir. Aynı şekilde kiralama sonrasında kiralayan da, geminin durumu hakkında emin olmak ister. Bu noktada gözetim kuruluşları devreye girmektedir. Gözetim ve denetim kuruluşlarının deneyimli ve eğitimli denetçileri, gerek kiralama öncesinde gerekse kiralama sonrasında geminin durumunu inceler ve raporlar. Bu raporlar taraflar arasında ciddi bir kanıt niteliğinde olmaktadır.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerinin sevkiyat işlemleri konusundaki ihtiyaçlarına da cevap vermektedir. Bu çerçevede olmak üzere kira öncesi ve kira sonrası gözetim hizmetleri de başlıca sevkiyat hizmetleri arasındadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.