EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Terminal ve Gemi Kayıp Araştırma ve Kontrolleri

Akaryakıt fiyatları bu kadar hareketli olduğu sürece, doğal olarak ham petrol veya petrol ürünleri taşıyan gemilerin sefer analizlerini yapmak ve olası kayıpların miktarını doğru belirlemek de o kadar önemli olmaktadır. Bu çalışmalar sadece gemi bazında değil lojistik zinciri üzerindeki bütün noktalarda önemlidir ve gözetim şirketleri tarafından verilen kayıp ve eksiklik kontrol hizmetleri, envanter ve stok kontrolleri, terminal denetimleri, gemide yakıt harmanlama ve gemi kayıp araştırmaları açısından önemli olmaktadır.

Terminal ve Gemi Kayıp Araştırma ve Kontrolleri

Hava koşullarına ve başka faktörlere bağlı olarak petrol ürünlerinin ve diğer dökme yüklerin depolanması ve nakliyesi sırasında, belli zamanlarda ve yerlerde ölçülen miktarlar arasında mutlaka farklılıklar çıkar. Standart yöntemlerle hesaplamalar yapılırken, bazen yapılacak en küçük bir hata bile ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle araştırma ve kontroller sırasında herbir ölçümün büyük bir dikkat ve özenle yapılması gerekmektedir.

Terminal ve gemi kayıp araştırma ve kontrolleri, gemi sefer analizleri ve miktar hesaplamaları, bir çok ölçümün doğru ve kapsamlı olarak yapılmasını gerektirir. Bu çalışmalar, konişmentoda (bill of lading) gösterilen miktar ile outturn belgesinde gösterilen miktar arasında, yüklenen petrol hacmi ve ağırlığındaki herhangi bir farklılığın nedenleri analiz edilirken önemli olmaktadır.

Outturn kaybı, yükleme ve boşaltma işlemleri arasındaki kayıplardır. Yükleme öncesinde belli koşullar üzerinde anlaşma sağlanarak, bu kayıplar garanti altına alınabilir. Bu tür anlaşmalara Full Outturn Guarantee Weight (FOG) denmektedir.

Gözetim kuruluşu denetçileri, harmanlama, biraraya getirme veya gemiden gemiye aktarma gibi faktörlerin etkilerini ayrıntılı olarak analiz etmekte ve lojistik zincirinin bütününe bakabilmektedir.

Bu tür terminal ve gemi kayıplarında miktar farklılığının nedeni bazen kolayca görülse de ve etkisi fazla olmasa da bazı durumlarda farklılıkların boyutu büyüktür ve etkileri fazladır. Genelde outturn farklılıklarının nedenleri şunlar olabilir:

  • Yüklenen maddelere su karışması
  • Askıda kalan suyun çökmesi
  • Harmanlama işlemleri sırasında ürün yoğunluğunda değişim olması
  • Yoğunluk, ısı veya birlikte her ikisi yüzünden tabakalaşma olması
  • Basit tank kaçağı olması
  • Ölçüm cihazlarının arızalı olması
  • Ölçüm ve hesaplamalarda hata yapılması

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında terminal ve gemi kayıp araştırma ve kontrol hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.