EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Dökme Yük Miktar Tespitleri (Draft Survey), Tahliye ve Yükleme Nezaret ve Puantörlük Hizmetleri

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Dökme Yük Gemilerinin Güvenli Bir Şekilde Yüklenmesi ve Boşaltılması Hakkında Yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğin çıkarılma amaçları şu şekildedir:

Dökme Yük Miktar Tespitleri (Draft Survey), Tahliye ve Yükleme Nezaret ve Puantörlük Hizmetleri

  • Dökme yük gemileri ve bu gemilerin yükleme ve boşaltma yaptıkları limanlar için hizmete uygunluk koşullarını tespit etmek
  • Bu gemiler ve liman yönetimi arasında iletişim ve işbirliği için belirlenen yöntemlerle, yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında gemide aşırı gerilme ve fiziksel hasar risklerini düşürmek
  • Dökme yük gemilerinin güvenliğini arttırmak

Sözü edilen yönetmelik esaslarının uygulanması büyük ölçüde, gemideki dökme yük miktarının tespit edilmesi, tahliye ve yükleme işlemlerine nezaret edilmesi ve puantörlük hizmetlerinin doğru ve kaliteli yapılmasına bağlıdır. Gözetim kuruluşlarına bu noktada büyük iş düşmektedir.

Genel olarak gemideki dökme yük miktarının tespitinde draft survey yöntemine baş vurulmaktadır. Draft survey yöntemi tamamen Arşimed tarafından bulunan suyun kaldırma gücü prensibine dayanmaktadır. Buna göre suya batırılan bir cisim, hacmi kadar suyun taşmasına neden olur. Draft survey yöntemi, ithalat ve ihracat işlemlerinde gemilere yüklenen ticari malların, yüklenmesi ve boşaltılması sırasından, suyun kaldırma gücü esasından yola çıkılarak yapılacak bir takım hesaplamalara dayanmaktadır.

Yine gözetim kuruluşlarının deneyimli ve eğitimli uzmanları tarafından verilen yükleme ve boşaltma işlemlerine nezaret hizmetleri, yüklerin eksiksiz, hasar görmeden, nitelik ve özelliklerini kaybetmeden ve kaliteli bir şekilde taşıma araçlarına yüklenmesi ve boşaltılması çalışmalarını gözlemleme hizmetleridir.

Aynı şekilde puantörlük hizmetleri de yükleme ve boşaltma işlemlerinde yükün miktarını belirlemek için başvurulan yöntemlerden biridir.

Yükleme veya boşaltma işlemleri sırasında yüklerde meydana gelecek hasarların belirlenmesi, nedenlerinin ve maddi büyüklüğünün tespit edilmesi ve bu hasardan kimlerin sorumlu olduğunun tespit edilmesi de, verilen gözetim çalışmalarının bir parçasıdır. Yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında yükler zarar görebileceği gibi geminin yapısına veya ekipmanlarına da zarar verilmiş olabilir. Her durumda gözetim kuruluşu denetçilerinin düzenleyeceği raporlar esastır.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında dökme yük miktar tespitleri (draft survey), tahliye ve yükleme nezaret ve puantörlük hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.