EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

OBQ, ROB Kontrolleri

OBQ, İgilizcede yükleme öncesi miktar anlamına gelen On Board Quantity ifadesinin kısaltmasıdır. Yükleme işlemleri başlamadan önce gemideki kargo tanklarında ve buna bağlı bağlantı hatları ve pompalardaki bütün yağ, su, çamur ve tortu miktarı demektir.

OBQ, ROB Kontrolleri

ROB ise İgilizcede boşaltma sonrası miktar anlamına gelen Quantity Remaining On Board ifadesinin kısaltmasıdır. Boşaltma işlemleri tamamlandıktan sonra geminin kargo tanklarında ve buna bağlı bağlantı hatları ve pompalardaki bütün yağ, su, çamur ve tortu miktarı demektir.

Gözetim kuruluşları tarafından gemilerde taşınan ham petrol ve petrol ürünleri için OBQ ve ROB kontrolleri yapılmaktadır. Bu çalışmalarda esas alınan standart şudur:

  • TS ISO 8697 Ham petrol ve petrol ürünleri - Aktarılan miktarların hesabı - Gemideki, yükleme öncesi miktarın (OBQ) veya boşaltma sonrası miktarın (ROB) değerlendirilmesi

Bu standart, gemi tanklarında taşınan ham petrol ve petrol ürünlerinin yükleme öncesi miktarının (OBQ) ya da boşaltma sonrası miktarının (ROB) değerlendirilmesine yönelik bir yöntemi kapsamaktadır.

Ham petrol ve petrol ürünlerinin OBQ / ROB kontrolleri şu şekilde yapılmaktadır:

  • Ölçümlerde her bir tankın içindeki sıvının derinliği belirlenir. Sıvı, tankın bütün tabanına yayılmış olacağı için ölçümler mümkün olduğunca çok noktada yapılmalıdır.
  • Sıvının yeterince derin olduğu noktada sıcaklığı ölçümlenir.
  • Sıvı tankın bütün tabanına yayılmamış ise özel daldırma ekipmanları kullanılmalıdır.
  • Tankın duvarlarında ve yüzeylerinde yağ kalıntıları varsa, bunların hacmi hesaplanmalıdır.
  • Mümkünse, yükleme öncesi ve boşaltma sonrası sıvı numuneleri alınmalıdır.

OBQ (yükleme öncesi miktar) tespitleri, yükleme işlemleri öncesinde, gözetim kuruluşu denetçileri tarafından, kargo tanklarının muayene edilmesi, tankların uygun bir şekilde boşaltılmış olduğunun belirlenmesi ve yeniden yükleme yapmak için uygun bir durumda olduklarının doğrulanması için yapılan çalışmalardır.

ROB (boşaltma sonrası miktar) tespitleri ise, boşaltma işlemleri sonrasında, gözetim kuruluşu denetçileri tarafından, yukarıda açıklanan çalışmaların bir kere daha yapılmasıdır.

Tankların devre dışı bırakıldığı tankerlerde bu tür kontrolleri yapmak kolay değildir. Bazen geminin ölçüm cihazlarına, önceki kargo bilgilerine ve tanka güvenmek gerekebilir.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında OBQ (yükleme öncesi miktar) ve ROB (boşaltma sonrası miktar) kontrol hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.