EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Gemi Ambar Kapakları Sızdırmazlık Tespiti

Eğer gemiye yüklenen yükler özellikle deniz suyuna karşı hassasiyet gösteriyorsa, mutlaka gemi ambar kapaklarının sızdırmazlık durumu tespit edilmek zorundadır. P&I klüpleri de bu konuda titizlik göstermektedir. Sızdırmazlık tespitleri, ileriye dönük işletmenin haklarının korunması açısından taşıma şirketleri için büyük önem taşımaktadır.

Gemi Ambar Kapakları Sızdırmazlık Tespiti

Genel olarak sızdırmazlık testleri yapılırken iki yönteme başvurulmaktadır: ultrasonik test yöntemi ve su testi yöntemi. Su ile ambar kapağı sızdırmazlık yöntemi çok geleneksel bir yöntemdir. Buna karşılık ultrasonik test cihazları kullanılarak yapılan ambar kapakları sızdırmazlık testleri daha kesin sonuç verir ve daha güvenilirdir.

Esas olarak ultrasonik testler, ambar malzeme içinde bulunan süreksizliklerin belirlenmesi amacı ile yapılmaktadır. Bu test sistemleri kullanılırken, ultrasonik test cihazına, problara ve bağlantı kablolarına ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca bu testleri yapacak elemanların, şu standart gereğince yetkilendirilmiş uzman elemanlar ve UT1 ve UT2 sertifikasına sahip makine mühendisleri olması gerekmektedir: TS EN ISO 9712 Tahribatsız muayene - NDT personelinin kalifikasyonu ve belgelendirme - Genel özellikler. Bu standart daha önce kullanılan TS 7477 EN 473/A1 Tahribatsız muayene - Tahribatsız muayene personelinin vasıflandırılması ve belgelendirilmesi - Genel kurallar standardının yerini almıştır.

Ultrasonik test yönteminde kaynak dikişleri kontrolleri, çatlak tespitleri, korozyon kalınlık ölçümleri, malzeme kalınlığı ölçümleri ve lokal bölgelerde laminasyon kontrolleri yapılmaktadır.

Ultrasonik test yöntemlerinde başvurulan başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 16810 Tahribatsız muayene - Ultrasonik muayene - Genel prensipler (önceki EN 583 standardı)
  • TS EN 12668-1 Tahribatsız muayene - Ultrasonik muayene teçhizatlarının karakterizasyonu ve doğrulanması
  • TS EN ISO 2400 Tahribatsız muayene - Ultrasonik Test - Kalibrasyon blok no:1 için özellikler (önceki EN 12223 standardı)
  • TS EN ISO 7963 Tahribatsız muayene - Ultrasonik muayene - Kalibrasyon bloğu no:2 için özellikler (önceki EN 27963 standardı)
  • TS EN ISO 11666:2010 Kaynakların tahribatsız muayenesi - Ultrasonik muayene - Kabul seviyeleri (önceki EN 1712 standardı)
  • TS EN 10308 Tahribatsız muayene - Çelik çubukların ultrasonik muayenesi

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında gemi ambar kapakları sızdırmazlık tespiti hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.