EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Ağırlık Kontrolü (İskele ve Kantar)

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları, uluslararası ticari ilişkilerin bir gereği olarak satış sözleşmeleri ve yürürlükteki yasal düzenlemeler ve yayınlanan yerli yabancı standartlar gereğince malların tartı ve analizlerinin yapılması gereken durumlarda şu tür hizmetleri vermektedir:

Ağırlık Kontrolü (İskele ve Kantar)

  • Ticarete konu olan işlenmiş veya yarı işlenmiş mallarda olması gereken özellikler ile ilgili ağırlık kontrolleri ve kalite kontrol işlemlerini yapmak
  • Bu ölçüm ve kontroller ile ilgili raporlar düzenlemek
  • Ölçüm ve kontrollerin yapılabilmesi için gerekli laboratuvar ve tesisleri kurmak ve işletmek
  • Verilen bu hizmetler paralelinde ihracat ve ithalat işlemlerinin koordinasyonunu sağlamak

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları, bütün dünyada tarafsız ve bağımsız hizmet veren kuruluşlardır ve hazırladıkları raporlar her ülkede geçerli olmaktadır. Bu kuruluşlar, ticaret kanunu esaslarına göre kurulmakta ve kuruluş işlemleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından tamamlanmaktadır. Faaliyetleri sırasında, Uluslararası Gözetim Şirketi Statüsüne İlişkin Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği (2006/21 sayılı tebliğ) esaslarına uymak zorundadırlar.

Dış ticaret işlemlerinde alıcı ve satıcı firmalar arasından yaşanan başlıca problemlerden biri ağırlık tesbiti yüzünden olmaktadır. Yükleme işlemleri sırasında yüklenen malların ağırlıklarının tarafsız ve bağımsız denetim kuruluşları gözetiminde yapılması bu açıdan çok önemlidir. Ağırlık kontrolleri yapılarak düzenlenen raporlar dış ticarette her iki taraf arasındaki anlaşmazlıklarda sağlam bir kanıt olmaktadır.

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları, düzenledikleri rapor ve belgelerin sonuçlarından doğrudan sorumludurlar. Eğer bir ihmalleri veya kontrollerde bir eksiklikleri söz konusu olursa, bu şeklide verilen zararlardan ve yasal olmayan faaliyetlerinden dolayı ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde sorumlu olmaktadır.

Ayrıca iskele ve kantar ağırlık kontrollerinin yapılması, daha güvenli bir denizyolu taşımacılığında önemli bir faktördür. Rıhtımda gemilere yüklenecek olan dolu konteynerlerin brüt ağırlıklarının tespit edilmesi ve raporlanması aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. Brüt ağırlık dendiği zaman, konteynerlerin kendi ağırlıkları da dahil olmak üzere, içlerinde bulunan malların, paketleme malzemelerinin ve güvenlik malzemelerinin hepsinin toplam ağırlığı ifade edilmektedir.

Ağırlık kontrolü işlemleri, ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen gereklilikleri karşılayan ve bir yılı geçmeyen aralıklarla düzenli kalibrasyonları yapılan tartı aletleri ile yapılmaktadır.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine ağırlık kontrolü (iskele ve kantar) hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.