EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Bağlama Kontrolü

Uluslararası taşımacılıkta en önemli faktör, yüklerin zamanında ve güvenli bir şekilde karşı tarafa ulaştırılmasıdır. Bunu sağlayacak unsurlardan biri de bağlama veya sabitleme kontrolleridir, ya da yabancı ifadesi ile lashing kontrolleridir. Taşınacak yüklerin yüklenmesi, aktarılması ve boşaltılması aşamalarında, taşınan yükün hassasiyet durumuna göre, sarsıntı ve darbelere karşı özel bağlama standartlarına göre sabitlenmesi ve bu durumun belgelenmesi gerekmektedir.

Bağlama Kontrolü

Burada bağlama, güvenliği sağlama ve destekleme işlemlerini (lashing, securing and dunnage) yapacak şirkete çok iş düşmektedir. Yüklerin konteynerlere ve gemiye yüklenmesi ve istiflenmesi sırasında yapılacak bu işlemlerin doğruluğu ve kalitesi, bu işi yapan şirketin güvenilir olmasına bağlıdır.

Ülkemizdeki yasal düzenlemelere göre bu şirketlerde olması gereken başlıca nitelikler şunlardır:

  • Bir kere şirketin, yasalar karşısında bir şirket veya iktisadi bir işletme olması gerekmektedir.
  • Bu şirkette çalışan elemanların, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde lojistik eleman belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
  • Şirketin Ticaret Odası’na üye olması gerekmektedir.
  • Şirketin ana sözleşmesinde, yük bağlama faaliyeti belirtilmiş olmalıdır.
  • Şirketin, iş etiği açısından, gözetim ve survey hizmetleri alınan kuruluş ile organik bir bağı olmamalıdır.

Bağlama kontrolü işlemleri sırasında uyulması gereken başlıca standartlar şunlardır:

  • TS EN 12195-2 Yük tutma donanımı - Bölüm 2: Susam yapısı liflerden yapılan ağ donanımı - Güvenlik kuralları standardı. Bu standarda göre yük bağlama kuvvetleri hesaplanır.
  • Ayrıca üzerinde gergi mekanizması ve kancaları olan tekstil dokuma sabitleme ürünleri, aynı standardın 6.3 maddesinde açıklanan kriterleri sağlamalıdır.
  • Yine üzerinde gergi mekanizması ve kancaları olan tekstil dokuma sabitleme ürünleri, söz konusu standartda belirtilen işaretleme kriterlerini sağlamalıdır.
  • TS EN 12385-4+A1 Çelik tel halatlar - Güvenlik - bölüm 4: Genel kaldırma uygulamaları için demetli halatlar standardı.
  • ISPM-15 Ahşap ambalaj malzemeleri hakkında uluslararası standart. Dunnage wood (destekleme ağaçları) standardı denilen bu standarda göre, yüklenen ürün türüne bakılmaksızın, her türlü palet, sandık, kasa ve benzeri ahşap ambalaj malzemesi (kalınlığı 6 milimetreden az olanlar hariç), ısıl işlemden geçirilmiş ve işaretlenmiş olmak zorundadır.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında bağlama (lashing) kontrolü hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.