EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Boş / Dolu Silo Fumigasyonu

Toptan malların ve ürünlerin konulduğu, korunduğu, saklandığı ya da depolandığı yapılara silo denir. Silolar genel olarak, tarım ürünleri, tahıllar, gıda maddeleri, kömür ve çimento gibi malzemeleri depolamak için kullanılır.

Boş / Dolu Silo Fumigasyonu

Özellikle tahılların bozulmadan saklanması için kullanılan silolar, silindirik yapıda büyük depolardır. Siloların en büyük faydası, içindeki tahılların yeterli miktarda havalanmasını ve asit düzenini sağlamasıdır.

Silolar ilk olarak ondokuzuncu yüzyılın sonlarında Avrupa’da kullanılmıştır. İlk silo örnekleri toprakta açılan kuyular şeklindedir. Amerika’da 1800’lü yılların ikinci yarısında toprak üstünde ancak kübik şekilli silolar yapılmıştır. Ancak bunları doldurması ve boşaltması zor olmuştur. Daha sonra denenen silindirik silolar tam olarak ihtiyacı karşılamaya başlamıştır.

Özellikle tahılların depolandığı silolar, genel olarak taşıma ve yükleme kolaylığı sağlaması açaısından limanlara ve demiryolları yakınlarına kurulmuştur.

Ülkemizde siloların yapılması ve kullanılması hemen hemen aynı dönemlerde başlamıştır. Ancak bizdeki ilk örnekleri ahşaptır. 1950’li yıllardan itibaren çelik silolar yapılmıştır. Siloların büyük bir kısmı Toprak Mahsulleri Ofisi’ne aittir. Ancak özel sektöre ait silolar da bulunmaktadır.

Çok büyük miktarda ürünlerin saklanması gerekiyorsa ya da uzun süre ürünler saklanacaksa genelde beton silolar tercih edilmektedir. Beton silolar ısı ve rutubeti daha az geçirirler.

Gözetim kuruluşları tarafından, boş veya dolu silolarda saklanan gıda maddelerinin ve tahıl ürünlerinin zararlı haşarelerden zarar görmemesi için fumigasyon uygulamaları yapılmaktadır. Fumigasyon işlemlerinde kullanılan fumigant maddeler zehirli ve tehlikeli kimyasal maddeler olduğu için, gözetim kuruluşlarında fumigasyon uygulaması yapacak elemanların, eğitimli ve deneyimli olması gerekmektedir.

Bu arada her ne kadar fumigasyon işlemleri uygulanan tarım ürünlerinin veya tahılların renk, tat ve koku değişimine uğramadığı söylense de aslında fumigant maddeler, insanların sağlığı açısından risklidir. Bu nedenle fumigasyon işlemlerinin dikkatli ve bilinçli yapılması gerekmektedir. Çünkü yapılan fumigasyon, ürüne direkt olarak uygulanır ve ürünün her noktasına homojen olarak dağılır. Doğru uygulandığı takdirde ürünlerde kalıntı ve koku oranı, kabul edilebilir sınırlar içinde olur.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, fumigasyon işlemleri konusunda da uzman bir kadroya sahiptir. Bu çerçevede, talep eden işletmelere boş / dolu silo fumigasyonu hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.