EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Draft Survey Barge Ölçümleri

Yük taşıyan gemiler, tasarımlarına uygun yükleri yine tasarımlarına uygun ağırlık sınırları içinde taşımak zorundadır. Doğal olarak yolcu gemileri insan taşırken, tankerler sıvı yükleri, kuru yük gemileri ise dökme yükleri taşırlar.

Draft Survey Barge Ölçümleri

Tankerlerde bulunan tankların ne kadar sıvı yük taşıyabilecekleri, gemi daha tasarım aşamasında hesaplanır ve gemi işletmesine gemi denge kitapları olarak teslim edilir. Bu kitaplardan faydalanarak tankın hacmi ve taşıyabileceği yük miktarı kolayca hesaplanabilir. Ancak bu durum dökme yük taşıyan kuru yük gemileri için o kadar kolay değildir. Geminin ambar özellikleri yanı sıra yükün de özelliklerine bağlı olarak toplam yük miktarını hesaplamak bir hayli zordur.

Bu nedenle draft survey yapmak, dökme yük taşıyan gemilerin aldıkları yükün miktarını hesaplamak için başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntemin temelinde Arşimet prensibi yatmaktadır. Basit bir şekilde anlatılacak olursa, yüklenen geminin taşırdığı su kütlesi hesaplanarak yük miktarı hesaplanmaktadır. Bir başka bakış açısı ile geminin su içinde ne kadar battığı esas alınarak yapılan hesaplamalar ile gemiye yüklenen yük miktarı hesaplanır.

Draft survey barge ölçümlerinin sağlıklı olabilmesi için şu sayılan belgelerin elde olması gerekir:

  • Gemi denge kitapları veya stabilite kitapları
  • Tank iskandilleri (yani tankın derinliğini ölçmek için kullanılan araçlar)
  • Hidrostatik eğriler (hesaplamalar için gereklidir)
  • Yükleme hattı bilgileri

Draft markaları genelde gemilerin, baş ve kıç yanında metre veya feet olarak ifade edilir. Bu rakamlar geminin omurgasından su seviyesine kadar olan mesafeyi gösterir. Draft markasının boyu 10 cm’dir.

Draft survey ölçümlerinin doğruluğu, yani hesaplamalar sonunda bulunan yük miktarının doğru olması, hesaplamalara başlamadan önce ölçülen değerlerin doğru ve tam olmasına bağlıdır. Örneğin tank iskandili, yani tank derinliğinin ölçümü, iskandil cetvelinin kullanılması, tatlı su toleransı ve bu tolerans değeri kullanılarak geminin yükleme durumunun tespiti, hidrometre kullanılarak su yoğunluğunun tespiti ve geminin su altında kalan hacminin doğru ve tam olarak belirlenmesi gerekir.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerinin sevkiyat işlemleri konusundaki ihtiyaçlarına da cevap vermektedir. Bu çerçevede olmak üzere draft survey barge ölçümleri de başlıca sevkiyat hizmetleri arasındadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.