EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Gemilerin Kiraya Giriş-Çıkış, Yakıt ve Diğer Tüm Kontrolleri

Bir önceki Ticaret Kanunu’nda gemi kira sözleşmeleri ilgili olan tek bir hüküm vardı. O da Borçlar Kanunu’nun gayrimenkul kiralarına yönelik hükümlerinin kıyas yolu ile uygulanacağı şeklindeydi. Ancak gemi kira sözleşmeleri, yaygın olarak yapılmaktadır ve bu nedenle yeni Ticaret Kanunu yapılırken bu konuya ayrıntıları ile yer verilmiştir. Oysa gemi kira sözleşmesi uygulaması yıllardır ülkemiz denizciliğinde yapılan bir uygulamadır.

Gemilerin Kiraya Giriş-Çıkış, Yakıt ve Diğer Tüm Kontrolleri

Gemilerin kiraya giriş çıkışları, kira sözleşmeleri ile yapılmaktadır. Genel olarak bir gemi sözleşme ile ve belli bir bedel karşılığında kiracının kullanımına bırakılmaktadır. Ancak kiraya verilen gemi ile birlikte gemi adamları da kiracının kullanımına verilmiş olmaktadır. Yani gemi kira sözleşmeleri, sıradan bir kira sözleşmesine göre taraflara bir takım özel hak ve yükümlülükler de getirmektedir.

Gemiler gemi adamları olmadan sadece gemi olarak kiracıya tahsis edilebileceği gibi (bu durumda çıplak gemi kira sözleşmesi söz konusudur), gemi ile birlikte gemi adamlarının hizmetleri de kiracıya tahsis edilebilir (bu durumda donatılmış gemi kira sözleşmesi söz konusudur). Ancak her iki durumda da esas olan, geminin denize elverişli olmasıdır. Gemiyi kiraya veren, kiralanan gemiyi kiracıya denize elverişli olarak teslim etmek zorundadır. Gemiyi kiralayan ise kira süresi boyunca gemiyi amacına uygun şekilde kullanmak ve normal kullanım sonucu oluşan aşınmalar dışında, teslim aldığı koşullarda gemiyi geri vermek zorundadır.

Geminin kiraya giriş ve çıkış işlemlerinde geminin durumunun tespit edilmesi için gözetim kuruluşları tarafından bu yönde verilen hizmetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çerçevede olmak üzere verilen başlıca hizmetler şunlardır:

  • Gemi kira giriş çıkışlarının belgelendirilmesi
  • Yükleme öncesi veya sonrasında geminin genel kondisyon tespitleri
  • Bunker (ihrakiye) gemi yakıtları miktar tespitleri
  • Tahliye sırasında ve yükleme sonrasında hasar durumlarının tespit hizmetleri
  • Gemide yapılacak hasar onarımlarına nezaret edilmesi
  • Gemideki hasar tespitlerinin yapılması
  • Gemideki hasarın maliyetinin belirlenmesi ve tamir ekibi oluşturulması
  • Hasar durumunda yapılan tamir sonrası, gemi kaptanından hasarsızlık raporunun alınması
  • Taraflar arasında, belirlenen hasarlar konusunda mutabakat sağlanması

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında gemilerin kiraya giriş çıkış, yakıt ve diğer tüm kontrol hizmetleri verilmektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.