EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

LPG, LNG Gemi ve Kıyı Tank Tespitleri

Günümüzde uluslararası ticaret o denli gelişmiştir ki, iletişim teknolojileri, bankacılık ve sigorta sistemleri o kadar ilerlemiştir ki artık herhangi bir gecikmeye kimsenin tahammülü kalmamıştır. Hiçbir taraf hata kabul etmemektedir. Uluslararası ticaret yapan firmalar olası her türlü hatanın önüne geçmek için de profesyonel destek almaktadır. Herhangi bir hatalı durumda ortaya çıkacak kayıplar göz önüne alınacak olursa, özellikle LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ve LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) gibi yüklerin yükleme, taşıma ve boşaltma operasyonları büyük riskler taşımaktadır. Böyle olunca tarafsız ve bağımsız hizmet veren uluslararası gözetim ve survey kuruluşlarına büyük iş düşmektedir.

LPG, LNG Gemi ve Kıyı Tank Tespitleri

Hammadde yüklerin değerinin her parti için ayrı ayrı tespit edilmesi gerekmektedir. Üretimi tamamlanmış ürünlerin aksine, ham petrol ve hammadde ürünler oldukları gibi satın alınmaktadır. Bu nedenle de depolandığı alanlar karıştıkça veya zayıfladıkça, rafineriler çeşitlendikçe ya da tesisler daha az veya fazla kullanıldıkça, miktar ve kalite tespitlerinde zaman zaman önemli farklar ortaya çıkabilir. Bu kapsamda olmak üzere LPG yani sıvılaştırılmış petrol gazlarının ve LNG yani sıvılaştırılmış doğal gazın yükleme, taşınma ve tahliye süreçleri sıkı gözetim gerektirmektedir.

LPG ve LNG taşıyan gemilerde bu maddeler soğutularak sıvılaştırılmış şekilde taşınmaktadır. Bu gemilerin tanklarında, soğuk ortamda kırılganlaşmayan dayanıklı çelik malzemeler kullanılmaktadır. LPG ve LNG, sıvılaştırılmış yanıcı gazlardır ve gerekli önlemler alınmazsa gemi için büyük tehlike teşkil etmektedir. Dünyada ilk defa LNG taşıyan gemiler 1964 yılında Cezayir ile Britanya arasında kullanılmaya başlanmıştır.

Bugün LPG ve LNG ticaret hacminin ulaştığı seviye dikkate alınırsa, bu maddeleri taşıyan gemilerdeki ve limanlardaki tankların güvenlik ve kalite kontrolleri de gittikçe önemli olmaktadır. Uluslararası gözetim kuruluşları, çeşitli gözetim hizmetleri arasında bu işi yapan işletmelere ve limanlara LPG / LNG gemi ve kıyı tank tespitleri hizmetleri de vermektedir.

Gaz taşımacılığı sektörü ülkemizde fazla gelişmemiştir. Çünkü bu gemiler çok yüksek riskli gemi grubuna girmektedir. Bu gemilerde çalışacak elemanların teknik bilgisi ve yüksek güvenlik bilinci olması gerekmektedir. Ama Boğazlar’dan bir günde geçen gemilerin içinde LPG/LNG tankeri geçme oranı yüzde 2’dir. Bu nedenle bu gemilerin tank gözetimi çok önemli bir konudur.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında LPG / LNG gemi ve kıyı tank tespit hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.