EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Lashing ve Güvenlik

Uluslararası taşımacılıkta tarafların önem verdikleri en önemli faktör, malzeme ve ürünlerin zamanında ve güvenli bir şekilde karşı tarafa ulaştırılmasıdır. Taşıma güvenliğini sağlayan faktörlerin başında ise lashing uygulaması gelmektedir. Lasing, dilimizdekii ifadesi ile bağlama ve sabitleme çalışmalarını ifade etmektedir.

Lashing ve Güvenlik

Taşınacak mallar konteynere yerleştirilirken sabitlenmiş olması çok önemlidir. Aslında konteynerler güvenli taşıma araçlarıdır ama tek başına bu yeterli değildir. Gerçi yerleştirilen yükler konteyneri tamamen dolduruyorsa, konteyner içinde hiç boşluk kalmıyorsa, sabitleme işlemine gerek olmayabilir. Ancak konteynerin içi tam olarak doldurulmamışsa ve yükün çevresinde boşluklar kalmışsa, taşınma sırasında konteyner sarsılacak ve içindeki yükler de doğal olarak yerinden oynayacaktır. Bu durumda ise malların hasar görme riski çok yüksektir.

Lashing, taşıma sırasında mallar için bir güvenlik sağlama yöntemidir. Konteynere yerleştirilen ürünler taşınırken olası sarsıntılar sırasında yerlerinden oynamamaları, bu yüzden ürünlerin zarar görmemeleri ve taşıma aracının da bu nedenle tehlikeye girmemesi için, yükler, halat, ağ, sapan, kalas veya hava yastıkları yardımı ile sabitlenmektedir. Konteynerler, gemilerde taşınırken de gemi üzerinde güvenli bir şekilde durabilmeleri için, demir çektirmeler kullanılarak sabitlenmektedir.

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları, yüklerin konteynerlere ve taşıma araçlarına yükleme öncesinde yük yerleşimini, yükün özelliklerine ve yol koşullarına bağlı olarak değerlendirmekte ve lashing işlemlerini gözetmektedirler. Yüklerin, sarsıntı ve darbelere karşı özel lashing standartları ve lashing kuralları gereğince sabitlenmesi gerekmektedir.

Bilhassa uluslararası deniz taşımacılığında farklı yüklerin, farklı boyutlardaki konteynerlere yüklenmesi ve farklı tonaj ve özelliklerde kuru yük gemileri ile taşınması, lashing ve güvenlik konusunu daha önemli hale getirmektedir. Lahing işlemlerinde farklı özelliklerde teknik ekipmanlar ve aparatlar kullanılmaktadır ve bunlar uluslararası kalite standartlarında üretilmiş malzemelerdir. Bu nedenle gözetim kuruluşları denetçileri tarafından lashing uygulaması titizlikle denetlenmelidir. Lashing uygulamasına temel ilke, malların yükleneceği aracın, yüklemenin tonajına uygun olup olmadığını tespit etmektir.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerinin sevkiyat işlemleri konusundaki ihtiyaçlarına da cevap vermektedir. Bu çerçevede olmak üzere lashing ve güvenlik hizmetleri de başlıca sevkiyat hizmetleri arasındadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.