EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Rutubet Tespiti

Gerek üreticilerin kendi depolarında, gerek limanlarda ürünlerin sevkiyatı için bekletilen liman depolarında, gerekse gemilerde yükleme yapılan ambarlarda ya da tırlara yüklenen konteynerlerde nem olması, yükün özelliklerine bağlı olarak en büyük tehlikedir.

Rutubet Tespiti

Özellikle gıda ürünleri için kullanılan ambarlar için en büyük tehlike, nem ve rutubettir. Stok alanlarında, ambarlarda veya konteynerlerde nem rutubet ve problemleri, yaşanmak istenmeyen en büyük problemdir. Ambarların daha tasarlanması ve üretimi aşamalarında, hava koşullarına ve içine konulacak malların yapısına uygun olarak tasarlanması gerekmektedir. Gıda maddeleleri konulacak ambarların kesinlikle nem ve rutubetten arındırılmış olması gerekmektedir.

Havada yoğun olarak bulunan nem, bir süre sonra gözle görülür bir şekilde rutubete dönüşebilir ve bu ortamdan hoşlanan mikroorganizmaların çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle ambarlara konulacak mallar, kapalı kutu veya saklama kapları içinde iyi ambalajlanmış olsa da bunlara rutubetin işlemesi mümkündür. Rutubet kısa sürede küflenme sorunu yaratabilir. Bu ise işletmeler için maddi kayıp demektir.

Gözetim ve denetim kuruluşları, bu nedenle işletmelere rutubet tespiti hizmetleri vermektedir. Ambarların duvarlardan, tabanından veya tavandan kaynaklanan bir rutubet oluşumu varsa bu durumun zamanında tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekir. Geçici önlemler sadece kısa süreli sonuç verir. Bu nedenle denetçiler tarafından yapılan rutubet kaynağını belirleme ve hasar ve rutubet ölçümleri, işletmelere bu konuda önemli ipuçları vermektedir. Uzun vadeli çözümler ancak bu çalışmaların sonuçlarına bağlıdır.

Kısaca hem ürünleri saklamak hem de kontrol altında tutmak açısından ambar kullanımı oldukça önemlidir. Sadece gıda sektörü işletmeleri için değil, farklı sektörlerde birçok işletme için ambarlar sağlıklı ve güvenilir olmak zorundadır. Nemli ortamlarda ürünlerin bozulma ve çürüme riski çok fazladır. Bu nedenle her ne kadar ambar kurutma tekonolojileri yaygınlaşıyor olsa da her türlü riske karşı ambarlarda rutubet tespiti önemli olmaktadır.

Çıkarılan birçok yasal düzenlemede de ihracat edilecek ürünlerin bulunduğu depoların, ambarların, siloların ve buralarda bulunan ürünlerin sık aralıklarla kontrol edilmesi gerektiği yer almaktadır.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine rutubet tespiti hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.