SCIENCE Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Tartım Denetimi

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları, yükleme ve tahliye işlemleri sırasında miktar ve ağırlık kontrolleri için kantar takibi yapmak zorundadırlar. Bu iş için bazı liman işletmeleri bazen gözetim kuruluşu elemanlarına sorun çıkarsa da, sağlıklı yükleme ve boşaltma işlemleri için tartım denetimlerinin yapılması çok önemlidir. Tartım işlemlerinin yapıldığı kantarların bulunduğu alanlar, gerek işletmelerin kendi tesislerinde gerekse limanlarda hassas bölge olarak tanımlanmaktadır. Bu alanlara herkesin girip çıkması istenmemektedir.

Tartım Denetimi

Liman işletmelerinde de kantarların bulunduğu alana kantar görevlileri dışında sadece gümrük memurları, liman müdürleri, fabrika müdürü ve işletme sahibi girebilmektedir. Genel olarak gözetim elemanı bu tanımlamada yer almadığı için bazı liman işletmeleri kantarların bulunduğu alanın kapısına, gözetim kuruluşu elemanları giremez şeklinde uyarı koymaktadır. Bu nedenle gözetim kuruluşu denetçilerinin kantar alanına girmeleri çoğu zaman sıkıntı yaratmaktadır. Bu durumda yapılan tartım denetimlerinin sıhhati çoğu zaman tartışmalı olmaktadır. Çünkü gözetim kuruluşu elemanları, malların nasıl tartıldığını, bilgisayar ortamında bir müdahale olup olmadığını ve tartımın ne kadar doğru yapıldığını görmek zorundadır. Kantarın ibresi ve ekranı mutlaka gözle takip edilmelidir.

Elbette bir takım güçlüklere karşın tartım hizmetlerinde denetçiler azami özeni göstermektedir. Esasen gözetim ve denetim hizmetleri, geniş anlamda deniz ticareti çerçevesinde yasal, teknik ve ticari uzmanlık ve deneyim gerektiren bir iştir. Denizlerde, limanlarda, gemilerde, yüklerde ve bunlar arasındaki ilişkilerde gözlemler, denetimler, değerlendirmeler ve survey’ler yapılmakta, gözetim, izleme, ölçüm, kontrol ve denetim çalışmaları yapılmaktadır.

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları bu hizmetleri verirken şu esaslara uymak zorundadır:

  • Yerli ve yabancı denizcilik kurallarına uymak
  • Liman işletmesi tarafından hazırlanan yazılı talimatlara uymak
  • Liman işletmesi tarafından istenecek bilgi ve belgeleri zamanında teslim etmek
  • Faaliyetleri sırasında işin tekniğine uygun ve kaliteli araçları ve akredite laboratuvarları kullanmak
  • Denetim faaliyetleri süresince iş sağlığı ve güvenliği koşullarına uymak

Tartım denetimleri, yükleme ve tahliye işlemleri sırasında, dış ticareti gerçekleştiren taraflar arasında anlaşmazlık yaşanmaması ve olumsuz durumlara zamanında müdahale edilebilmesi açısından gereklidir.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine tartım denetimi hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 SCIENCE Teknik Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.