EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Belirlenen Kargo İçin Gemi Ambarlarının Uygunluğunun Kontrol Edilmesi

Dökme yük gemileri çeşitli yükleri taşımak amacı ile tasarlanmış gemilerdir. Yükün gemi üzerindeki dağılımı çok önemlidir. Ama aynı öneme sahip bir diğer konu, gemi ambarlarının yüklenecek mallara uygun olup olmamasıdır. Yükleme öncesi yapılan gözetim ve denetim çalışmaları arasında, gemi ambar kapaklarının ve ambarların, yüke uygunluğu çok önemli bir noktadır.

Belirlenen Kargo İçin Gemi Ambarlarının Uygunluğunun Kontrol Edilmesi

Yükleme operasyonu planlanırken şu bilgilerin elde olması gerekmektedir:

  • Yükün özellikleri ve miktarı
  • Yükün özel bir işlem gerektirip gerektirmemesi
  • Yükleme ve boşaltma aletlerinin özellikleri, sayıları ve uzanma mesafeleri
  • Geminin yanaştığı rıhtımın minimum derinliği
  • Rıhtımdaki su yoğunluğu
  • Rıhtımdaki air draft sınırlaması
  • Liman yetkilileri tarafından verilen en yükske seyir draftı
  • Güvenli manevra için verilen draft limiti

Yüksek sıcaklık yayan ve korozyon etkisi yapan yüklerin yüklenmesi ve taşınması çok önemlidir. Taşınacak yük miktarı ve özellikleri ve kalacak olan balast miktarı bilinmeden bir yük planı hazırlanamaz. Belirlenen güzergah için verilmiş yük miktarı, balast miktarı ve operasyonel kısıtlamaları göz önüne alarak güvenli bir şekilde yola çıkmak için mutlaka hesaplamaları doğru yapmak ve güvenli bir yükleme planı oluşturmak gerekmektedir.

Taşınacak yükün özelliklerine göre ambarların yükleri alabilecek kapasitede olmaları gerekir. Ambarların paslı, kirli ve boyalı olması, yüklerin kirlenmesine ve bozulmasına neden olabilir. Geminin ambarlarında hiçbir şekilde bir önce taşınan yüklerin kalıntıları bulunmamalıdır. Tehlikeli yüklerin taşınmasında ambarlarda, yüklerle etkileşime girecek ve alev alabilecek ahşap bölmeler ve dunajlar olmak zorundadır. Belirlenen kargo için ambarların uygunluğunu etkileyen bir faktör de, bir öceki seferede taşınan yüklerin, yeni yükleri riske sokacak olmasıdır. Bu durumlarda gerekiyorsa karantine önlemleri alınmış olmalıdır.

Gemi ambar kapaklarının kontrolu da bu açıdan önemlidir. Doğru kapatılmayan ya da sızdıran ambar kapakları, taşınan yüklere zarar vereceği için, bu durumdaki ambarlar yük taşımaya uygun olamaz.

Kısaca ambarlarda, yüklerin kalitesini etkileyecek birçok faktör olabilir. Gözetim ve denetim kuruluşu elemanları ambarların durumunu denetleyip onay vermeden gemiye yeni yüklerin gemiye yüklenmesi gerekir.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine belirlenen kargo için gemi ambarlarının uygunluğunun kontrol edilmesi hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.