EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Stabilite Hesaplaması

Denizcilikte en önemli konu gemi stabilitesidir. Gemilerin her zaman ve her koşulda güvenlikte olmaları gemi stabilitesine yani gemi dengeleme hesaplamalarına bağlıdır. Bugün gittikçe daha büyük gemilerin inşa edilmesi, gemi tonajlarının artması ve çeşit ve miktar olarak çok büyük yüklerin taşınıyor olması, gerekli stabilite koşullarının sağlanmasına bağlıdır. Bu gemiler, bütün dünya denizlerini dolaşıyor ve bu seferler sırasında çok farklı iklim koşullarından geçiyor. Güçlü hava koşullarının etkilerine gemilerin dayanabilmesi için uluslararası alanda geçerli stabilite gereklerine uygun tasarım yapılması gerekmektedir. Ama aynı zamanda yükleme faaliyetleri sırasında da gemi dengesinin bozulmaması ve sefer sırasında problem yaşanmaması açısından uluslararası standartlara uymak gerekmektedir.

Stabilite Hesaplaması

Stabilite sorunları yüzznden yaşanan deniz kazalarında hem maddi ve manevi kayıplar yaşanırken, hem de deniz ve çevre kirliliğine neden olunmaktadır.

Bugün gemi inşa teknolojisinde gelinen noktada gemilerin hidrostatik özellikleri dikkate alındığı ve standartlara uygun yükleme yapıldığı zaman, gemiler sancak ve iskele yönünde (enine) 70 derece yatma yeteneğine sahiptir. Geminin stabilitesini sağlamada en önmeli nokta doğru ve kurallara uygun yükleme yapmaktır. Stabilite hesaplamalarında geminin ağırlık merkezi, yüzdürme merkezi, doğrultucu kol ve moment, metasentır noktası, metasentır yüksekliği, stiff (diri) gemi, tender (baygın) gemi, gemilerde meyil ve bunlar arasındaki bağıntılar önemli kavramlardır.

Özellikle sıvı yük taşıyan gemilerde, gemi tanklarındaki sıvıların serbest yüzeyinin dengeye etkisi ayrıca önemlidir. Eğer tanklar sıvı ile tam dolu ise geminin stabilitesini sağlamasında kuru yüklerin etkisi kadar bir etkiye sahiptir. Ancak tanklar tam dolu değilse, gemi bir yana yatığı zaman tanklardaki sıvı da o yana yatar. Bu durum geminin ağırlık merkezini olumsuz etkiler. Bu durum önlenmeyecek olursa, tanklarda bulunan sıvı devamlı hareket eder ve geminin yalpalamasına neden olur. Doğrusu tankların sıvı ile tam dolu olmasıdır.

Denizcilikte geminin boyuna dengesi de önemlidir. Gemilere yükleme yapılırken, boşaltma yapılırken veya gemi içinde yüklerin yeri değiştirilirken geminin draftları değişir. Gemilerde boyuna denge de, enine dengede olduğu gibi gemi ağırlık merkezi ve gemi yüzdürme yeteneği merkezi önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerinin sevkiyat işlemleri konusundaki ihtiyaçlarına da cevap vermektedir. Bu çerçevede olmak üzere stabilite hesaplaması da başlıca sevkiyat hizmetleri arasındadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.