Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Miktar Gözetimi (Draft Survey / Kantar / Sayım)

Bütün gözetim ve survey kuruluşları faaliyetleri sırasında Ekonomi Bakanlığı tarafından 2014 yılında yayınlanan Uluslararası Gözetim Şirketi Statüsüne İlişkin Tebliğ (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2015/24) esaslarına uymak zorundadır. Bu nedenle, dış ticarete konu malların miktar ve kalitesinin kontrol edilmesi, bu malların depolanması, yüklenmesi, boşaltılması ve nakledilmesi sırasındaki durumlarının belirlenmesi ve nihayet fiyatının ve gümrük sınıflandırmasının doğru yapıldığının tespit edilmesi gibi çalışmalar yapmak, gözetim kuruluşlarının başlıca görevleridir.

Miktar Gözetimi (Draft Survey / Kantar / Sayım)

Miktar gözetimi kapsamında verilen başlıca hizmetler ise şunlar olmaktadır:

  • Draft survey: Birçok ülkede uygulanan ve kabul gören bu çalışmada esas olan, gemideki yükün ağırlığının tespit edilmesidir. Bu çalışma tamamen Arşimed tarafından bulunan suyun kaldırma kuvveti yasasına dayanmaktadır. Önce bir deniz aracının yükleme veya tahliye işlemleri öncesinde taşırdığı su miktarı hesaplanmakta, arkasından yükleme veya tahliye işlemleri tamamlandıktan sonra bir kere daha bu deniz aracının taşırdığı su miktarı ile hesaplanmaktadır. Aradaki fark yüklenen veya tahliye edilen yüklerin ağırlığına eşittir.
  • Kantar gözetimi: Burada esas olan, paketlenmiş veya dökme durumdaki yüklerin gümrük alanlarında tartılmasıdır. Taşıma aracının, yükleme veya boşaltma sırasında dolu ve boş ağırlıkları kantarlarda tartılmakta ve elde edilen değerler raporlanmaktadır.
  • Sayım çalışmaları: Yükleme ve tahliye işlemlerinde, araçlar ayrı ayrı takip edilmekte ve sayılarak kayıt altına alınmaktadır. Burada ayrıca kantar gözetimi yanı sıra puantaj yapılmakta ve kaydedilmektedir. Puantaj ve kayıt işlemleri, talebe bağlı olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Ya kamyonlar listelenerek takip edilmekte, ya da kamyonların tek tek fotoğrafları alınarak takip edilmektedir.

Genel anlamda gözetim hizmetleri işletmeler için büyük avantaj sağlamaktadır. Bir malın üretiminden tüketimine kadar bütün aşamalarının kalite kontrolden geçirilmesi, üretimi tamamlanan ürünlerin kalite kontrollerinin yapılması, standart dışı ürün satışının önlenmesi, ortaya çıkacak aksaklıklara zamanında müdahale imkanı vermesi, ürünlerin sevkedilmeden önceki ve alıcıya teslim edilmeden önceki durumunun belirlenmesi önemli avantajlardır. Miktar gözetimleri de aynı şekilde üretici firmalar için bir güvence demektir.

Kuruluşumuz tarafından genel gözetim hizmetleri kapsamında miktar gözetimi (draft survey / kantar / sayım) hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.